Pořídit štěně, nebo dospělého psa?

Datum:
9.3.2014 17:46

Dospělý pes nebo štěně? Obojí mají své výhody i nevýhody. Štěňata jsou roztomilá a probouzí v nás ochranářský instinkt. Rozhodnete-li se pro štěně, měli byste dbát na to, abyste jej domu neodnesli příliš brzy. Mělo by již mít za sebou socializační období, jehož délka se liší v závislosti na plemenu (asi 10-12 týdnů). Dobří chovatelé se starají o to, aby štěně v této době získalo co nejvíce nejrůznějších zkušeností se svým okolím, a to nejen s předměty a situacemi, ale i s lidmi. V tomto období také chovatelé získávají dobrý přehled o charakteru dotyčného psa a mohou vám říci, zda se jedná o psa spíše zdrženlivého nebo sebevědomého. Rozhodnutí, jaké štěně se hodí do vaší rodiny, je proto nejlepší učinit spolu s chovatelem.

Štěně zabere hodně času a hodně trpělivosti, někdy i roztrhané boty. Výchova štěněte trvá několik měsíců, na druhou stránku naučíte se, jak se psem pracovat na cvičišti a pomalu i se svojí trpělivostí. Probíhá-li vše dobře, je také zdrojem velké radosti a poskytne vám dokonale se sžít s vaším miláčkem.

Pokud se rozhodnete pro dospělého psa, má to své výhody. Dospělý pes bývá samozřejmě většinou již čistotný a někdy i velmi dobře vychovaný. To může být důležitým kritériem hlavně pro nezkušené majitele psů. O charakteru psa existuje více informací, můžete tedy lépe posoudit, zda se pes hodí do vaší rodiny. Pokud tomu tak není, neměli byste si ho brát, i když vypadá pěkně. Dospělí i starší psi se mohou dobře učit. Většinou nebývá problém naučit je nové triky nebo je odnaučit chování, které se vám nelíbí. Schopnost učit se, bývá u psů zachovaná až do pozdního věku. Avšak i převýchova psa stojí dost času.

 

Pokud se rozhodnete pro štěně nebo pro dospělého psa, budete mít, co dočinění s osobností, na kterou se bude muset vaše  rodina připravit.