Světová šampionka a její věrný pes

Datum:
9.3.2015 15:19

Průprava ženy na dobrodružné závody mohla skončit smrtí. 

Adventure racing patří nejen ve Spojených státech k  moderní formě vyhledávání dobrodružství.  Dobrodružným extrémním závodům v měření sil zahrnující různé vytrvalostní discipliny k nimž patří i přechod horského terénu tělem a duší propadla i Danelle Ballengová z Dillonu v Coloradu. Dvojnásobná světová šampionka. 

V prosinci 2006 posilovala svoji kondičku v Moabských horách v Utahu. Pro vyznavače adventure racingu jsou z hlediska  nebezpečnosti  považovány za nejlepší místo k tréninku sportovců- dobrodruhů. Do hor Danelle nevyrazila sama. Vzala si s sebou svého tříletého psa. Křížence německého ovčáka a zlatého retrívra se kterým měla v úmyslu absolvovat několika hodinovou  vysokorskou túru. 

Světová šampionka a její věrný pes

V průsmyku Hurrah zkušená, pětatřicetiletá sportovkyně  uklouzla na náledí a zřítila ze tří skalních stupňů z osmnácti metrové výšky. Zraněná musela v horách přečkat noc. Spolehnout se přitom mohla na svoji houževnatost a oddanost svého psa. Věrný  Taz ji až do rána zahříval svým tělem. Vyhlídky na pomoc Danelle neměla ani během následujícího dne. O svém úmyslu vyrazit do hor nikomu neřekla. Věděla, že se musí připravit na druhou mrazivou noc. 

Při vší smůle Danelle Ballengovou neopustilo štěstí. Její nepřítomnosti doma si všimla sousedka. Zatelefonovala jejím rodičům. Znali zvyklosti své dcery i místa kam chodila běhat a jezdit na kajaku. S oprávněnými starostmi se okamžitě obrátili na horskou službu. Záchranářská  družstva vyrazila  do terénu. Pole pátrání zúžil objevený pikap. Práci záchranářům významně usnadnil Taz. Přiběhl k vozu a bez ustání štěkal. Protože pes neustále odbíhal, záchranáři z jeho chování vytušili, že chce, aby šli za ním. Odvedl je pět mil nahoru do hor na místo, kde ležela jeho vyčerpaná, zraněná panička. Záchranáři jí po stezce snesli k místu, kde mohl přistát vrtulník, kterým byla přepravena do nemocnice. Ukázalo se, že kromě omrzlin na nohou a povrchních zhmožděnin utrpěla i zlomeninu pánve s vnitřním krvácením.  

Podle lékařů, kteří ji operovali, neměla šanci druhou mrazivou noc v horách přežít. Že paničce docházejí síly pravděpodobně vycítil i Taz, který přivedl pomoc. Zachránil tak statečné Danelle Ballengové život.