Tělesný kontakt

Datum:
29.4.2014 06:16

Psi, kteří žijí ve skupině nebo párech se často dotýkají. Proč?

 

Když se psí kamarádi zdraví nebo spolu odpočívají, můžeme být svědky toho jak se dotýkají čenichy a projevují si náklonnost celou řadou něžností. Pomocí tělesného kontaktu mezi psy vznikají vazby, které se neustále posilují. Vzít si z toho příklad by některým  lidem určitě neškodilo. Zbytečně se přece neříká: „Ten člověk je studenej jako psí čumák,“ čímž je myšlena skutečnost, že dotyčný vysílá vůči jiným lidem negativní signály.

 

Zajímá vás, jak je tomu u psů?. Pokud pes jinému psu nedovolí, aby se ho dotkl neudržuje si od něj pouze prostorový, ale i „sociální odstup“.

 

Proč o tom mluvit?

 

Obdobným způsobem se psi snaží dorozumívat i s lidmi. Přistoupit na způsob psí komunikace, potažmo kontaktu je žádoucí nejen pro vašeho psa. Jak tomu máte rozumět? Jednoduše. S přátelským pohlazením by mělo být spojeno třeba každé přivítání. Radost svému psovi uděláte, když mu příkladně dovolíte kontakt v leže s tím, že si vedle něho sednete na zem. Naučte ho, že se vás smí kdykoliv dotknout, když tak učiní opatrně.

Dotyky jsou obzvláště důležité u štěňat. Velmi efektivně se dají využít i při výchově. Představují i zdravější způsob odměny než jakou mohou být podávané „pamlsky“.

 

Bude-li mít štěně od malička dobré zkušenosti s lidskou rukou bude mu následně příjemná i nezbytná péče o srst. Začnete-li psa hladit a kartáčovat dokud je štěně stane se vaše aktivita posilující i pro vaše budoucí vzájemné vazby.

 

Dopady nedostatku tělesného kontaktu

Nedostatek tělesného kontaktu mívá negativní následky. Budete-li si od svého psa udržovat nezdravý odstup, a odepírat mu tělesný kontakt bude to považovat za „trest“, a podle toho se chovat..

Uvážený tělesný kontakt se může stát efektivním výchovným prostředkem. Za náklonnost, která posiluje naše vzájemné vazby mezi lidmi a zvířaty se přece nikdo stydět nemusí.