Válčíme s ušními problémy
11.3.2015 15:03
Za ušními problémy mohou být alergie, ušní roztoči i anatomické důvody.
Podráždění, bolest, záněty a otoky uší bývají velmi často podmíněny alergií. Mohou být proto doprovázeny i kožními potížemi i na jiných částech těla. Soustředit se jen na bolavé uši nestačí. Mohou za nimi stát skryté problémy alergií z potravy nebo například pylových alergenů.
Ušní roztoči
Máte-li doma kočku, která má ušní roztoče (v uchu připomínají suchou kávovou sedlinu, typický je i zapáchající výtok) je pravděpodobné, že hlavou začne potřásat i váš pes. Veterinář může otoskopem zjistit silně zarudlý a zanícený zvukovod. Zamoření zvířat způsobuje jejich nízká vitalita. K uzdravení jedince může přispět česnek a pivovarské kvasnice s vylepšením stravy.
Anatomické důvody
Častou příčinou ušních problémů mohou být i anatomické důvody u plemen, která mají těžší, převislejší a chlupatější uši. Převislé uši bývají obrazně řečeno pastí. Převislé ucho uzavře zvukovod před výměnou vzduchu a vlhkosti. Ven nepustí ani maz. Nadbytečná vlhkost může vést k mírnému zánětu, ze kterého se vyvine infekce. Problém může nastat i případě, kdy psům zarůstají do uší chlupy, které je zapotřebí odborně vytrhávat. Potenciální nebezpečí představují v uchu i zachycená semena trav, osin, bodláčků apod. Pokud psa venčíme na louce nebo jinde v přírodě měla by být součástí každodenního rituálu i následná, pečlivá kontrola jeho uší.
Přírodní pomoc:
Na bolestivé, citlivé uši bez výtoku je prospěšná čerstvá šťáva z Aloe vera.
Tmavý, voskovitý, mastný maz pomůže rozpustit Mandlový olej , který také uklidňuje a léčí kůži.
Na vodnatý, zapáchající výtok se osvědčil Měsíček lékařský. (1 lžička tinktury na hrnek převařené pitné vody s půl lžičkou mořské soli). Připraveným roztokem vyplachujeme a masírujeme zvukovod 2x denně.
Podráždění uší, lze preventivně předcházet tím, že je budeme udržovat čisté bez výměšků a nečistot.