Váleční psi včera a dnes

Datum:
27.7.2014 16:31

Pes je po noži nejstarší používaná zbraň. Má vlastnosti, které žádná technika nenahradí. 

„Válečný pes je zvíře, které provázelo vojsko při válečných taženích, a podle svých schopností se účastnilo i válečného dění. Psi střežili vojenská ležení, při tažení pomáhali lovit zvěř, aby vojáci měli čerstvé maso a byli nasazováni i do bojů. Bojový pes musel odstrašovat vzhledem stejně jako bojovými schopnostmi,“ psal A. Jirásek. Měl pravdu, že   konflikt se starověkým molosem si lze jen těžko představit. Bojová plemena hrála svoji nedobrovolnou roli válečných psů po tisíciletí. V moderních válkách váleční psi plnili úkoly sanitní a strážní služby, dopravy munice, vyhledávání min apod. Není bez zajímavosti, že v první světové válce mělo kupříkladu Německo 30 000 a Francie 20 000 válečných psů. Za druhé světové války jen Sovětský svaz .disponoval téměř padesáti tisíci válečných psů.

Váleční psi včera a dnes

  

Psi upevňují naši prestiž v misích

O prestiž naší armády v zahraničních misích se zasloužili a zasluhují se svými psovody i speciálně vycvičení psi z armádní veterinární základny Rabštejn. Svoje uplatnění a schopnosti prokázali v Iráku, Kosovu i Afganistánu. Není tajemství, že psi české armády v zahraničních misích mezi obyvatelstvem vzbuzují respekt. Nedivte se! Němečtí a belgičtí ovčáci, rotvajleři a další plemena procházejí náročným výcvikem pro boj s terorismem.Cvičí se proto společně s jednotkami s nimiž do zahraničí pojedou. Psi jsou nasazováni v ostrých akcích, kde jim jde stejně jako vojákům o život. V misích střídají po půl roce. 

Štěstí pro psa a jeho psovoda

Vloni po útoku afgánských teroristů na naši základnu jen zázrakem přežil vojenský pes vycvičený na hledání výbušnin. Vystřelená raketa zasáhla kotce. Čtyřnohému vojákovi Athosovi který přišel o 15 cm kosti, měl v sobě střepiny, porušenou močovou trubici a silné krvácení do zad doktoři příliš šancí nedávali. Na amerických základnách podstoupil řadu operací při kterých se ho vojenským lékařům podařilo zachránit. Vojenského psa Athose 68/10 po návratu domů ocenil ministr obrany čestným obojkem a věncem klobás. Z pocty se Athos těšil už samotném Afganistánu, kde mu byla předána deka určená pro nositele řádu Čestný americký veterán.  

 Váleční psi včera a dnes 

 Váleční psi včera a dnes

 

Fotografie použity z Army.cz

 

Co dodat? Pes a psovod tvoří nerozlučnou dvojici. V zahraničních misích, kde jsou psi nenahraditelnými pomocníky vojáků to platí mnohonásobně. Pomáhají zachraňovat lidské životy. Přidejme proto i vroucí přání, aby se naši vojáci ze zemí, kam byli vysláni vraceli živí.