Veterinární lékař vypráví (34)

Datum:
9.10.2014 20:36
Kategorie:
Psi, Zajímavosti,

Byli jste se svým miláčkem v oblíbeném Chorvatsku, Turecku nebo Řecku? Zbystřete! V teplých krajích, které jsou cílem letních dovolených číhá na psy nebezpečí v podobě zákeřného parazita. Jaké zdravotní problémy může mít na svědomí vlasovec psí (Dirofilaria Immitis) nám osvětlil MVDr.Miloš Havelka. 

„Vlasovec psí, nebo-li srdeční červ, může zvířeti způsobit vážné zdravotní potíže a pokud se neléčí, i smrt. Léto je pro přenos vlasovce obzvlášť nebezpečné období, protože larvy se vyvíjí za tepla. Samice vlasovce po spáření produkují mikroskopické larvy nazývané mikrofilárie přenášené komáry. Díky komárům se dostanou do krevního oběhu zvířete.“

Kdy se mohou projevit známky nasvědčující přítomnosti tohoto parazita v organismu?

„Parazit vlasovce připomíná tvarem špagetu. Sídlí v plicních arteriích a srdečních komorách hostitele. Příznaky se projevují podobně jako chřipka za týden až čtrnáct dní po návratu z dovolené. Symptomy se ovšem mohou projevit někdy až za půl roku. Na pozoru by se proto měli mít  majitelé psů i v zimě,“ upozorňuje doktor Havelka.

Jaké zdravotní potíže má pes, který se stal hostitelem vlasovce?

„Parazit nutí zvíře ke kašli, způsobuje jeho malátnost, netečnost a nechutenství. Jak parazit roste, zužují se cévy vedoucí k srdci a plicím. Vlasovec se samozřejmě diagnostikovat dá. Pokud má pes po návratu z dovolené zmíněné zdravotní problémy, doporučoval bych včas uvědomit veterinárního lékaře, že jste s ním navštívili inkriminované země. Zanedbání léčby je jistá smrt.“

Existuje před infikováním zvířete preventivní ochrana?

 

„V případě nebezpečného parazita, jakým srdeční červ nepochybně je,- může zvířeti ochranu zajistit veterinární preparát, který se aplikuje pipetkou do kůže podobně jako prostředky proti klíšťatům.,“ říká rodinný veterinární lékař Miloš Havelka.