Veterinární lékař vypráví (15)
3.8.2014 14:12
Kdo chce mít zdravého psa musí o to projevit zájem.
Mít zdravého psa chce každý. Jen chtít ovšem nestačí. Nemáme-li se dopouštět chyb, které se dříve či později promítnou, přesně řečeno, podepíši na zdraví zvířete je žádoucí získávat věrohodné informace.
Pes a obávaná zvěřina
U lidí převládá názor, že konzumace masa ze zvěřiny není pro psa bezpečná. Co si o tom soudíte? „Zvěřina pro psy nebezpečná není. Zpestří psům jednotvárnou stravu. Maso ze zvěřiny mohou dostat i syrové. A co se týče parazitů, které zmiňujete toho bych se nebál. Stačí dát maso na 14 až 21 dnů do mrazáku.“ říká veterinární lékař Miloš Havelka.
Staří psi a správné krmení?
Může život starého psa prodloužit správné krmení? „ Jde o to, co považujete za starého psa. Věkové hranice psů se liší podle plemenné příslušnosti. Malý pes je starý v osmi letech a výš. U středních plemen je starý pes od sedmi let a výše. V případě velkých a obřích plemen jsme na hranici šesti let a výše. Příkladně vlkodav je staré zvíře už v pěti letech. V případě výživy starých psů platí krmit častěji, hodně vlákniny a méně bílkovin za to kvalitnějších.“
Stop neuváženému chování!
Mají štěňata jiné nároky na výživu než dřív? „Řada fen má dnes problém štěňata dokojit do optimálního věku 6-7 týdnů. Z mého pohledu je nejlepší, jakmile ta štěňátka otevřou oči tj. 10-13 den, jim tam vrazit misku s jakýmkoliv kvalitním psím žrádlem. Klidně namočeném v psím mléce. Ať si v tom ťapají a lížou. Může to být i dobře udělaný Barf. V zásadě to, na co je zvyklá fena. Štěňátka se záhy naučí tu potravu přijímat. V kritickém období někdy kolem pátého týdne tak budou schopná přijímat kvalitní psí potravu a vyvíjet se, jak se vyvíjet mají. Pokud zůstanou bez příkrmu, jen na mateřském mléce, vývoj k tělesným rámcům optimální nebude. Tělesné rámce zvířat se změnily. Tomu musí odpovídat i nároky na živiny, které jsou daleko větší. Příkladně střední knírač dosahoval před 20ti lety průměrné hmotnosti 15 kg. Dnes má slušný samec 20 kg. Požadavky na plemeno se mění. Aby se dobře vystavoval a líbil musí být robusní, mohutný. A tak je to ve všech plemenech, protože v rámci plemenného standardu bude vždycky lépe hodnocen pes na vyšší výškové i hmotnostní hranici, než pejsek na dolní výškové hranici. Před čím ve výživě štěňat kategoricky varuji? Před dokrmováním piškoty či rohlíky máčenými v mléce, a přemíry mléčných výrobků. Chovatelé si tím zadělávají na problémy, které se odrazí v dospělosti zvířat.“ konstatuje lékař.