Veterinární lékař vypráví (25)

Datum:
14.9.2014 07:06

Poslední výzkumy ukazují, že čím dříve se štěně naučí chodit 

na vodítku tím lépe. Jenže kromě vodítka je zapotřebí naučit pejska nosit i obojek. O obojcích, a nejen pro štěňata si povídáme s rodinným veterinárním lékařem MVDr. Milošem Havelkou.

Obojky pro štěňata

Jaký obojek je vhodný pro štěňátko? První obojek musí být dostatečně volný, aby štěně v ničem neomezoval a pejska neškrtil. Vhodný je široký, měkký obojek, podložený plstí s regulovatelnou velikostí. Odrostlejší štěně, které obojek nikdy nemělo, je zapotřebí nenásilně přimět k tomu, aby si ho nechalo nasadit. To je dobré v rámci hry. I v tomto případě volíme lehký obojek, který zvíře nesmí tlačit. Nejlepší je kožený pásek vypodložený plstí.“ doporučuje zvěrolékař.

 

Svítím, svítíš, svítíme?

Svítící obojky. Zajímavým prodejní artikl. V jakém světle je vidíte, a co si o nich myslíte?  

„Jsou slušně řečeno na dvě věci. Důvod je prostý. Zkuste si  svítící obojek nasadit, a procházet se s ním po tmě zahradou! Ve světle blikajících diod uvidíte, co jste ještě neviděli. Je to  mírně řečeno na palici. Defacto stejné, jako když pojedete v noci dvě hodiny v autě a protijedoucí vozy vás budou oslňovat dálkovými světly. Psi vnímají světlo jinak! Vynález používání svítících obojků bych přirovnal k mučení,“ prohlásí znechuceně doktor. A jak vidí další vymoženosti?  

 Veterinární lékař vypráví (25)

Elektronické a ultrazvukové obojky       

 

„Elektronický obojek. K výcviku ano, ale v ruce člověka, který bude obojek používat s rozumem a citem, a nebude ho zneužívat. Kvalitní obojky mají zvukové varování s nastavitelným rozsahem impulsu proudu. Než pes dostane ránu je varován zvukem při kterém u něj dochází k podmíněnému reflexu. Měl by si uvědomit proč vlastně dostal ránu? Výcvik psa funguje i bez této pomůcky. Používá se proto v omezených situacích, kdy selhali ostatní metody. Jaký mám názor na obojky proti štěkání? (záporný pohyb hlavou) Řekněte mi, proč pes nemá štěkat? Štěkání je přece přirozený projev psa. Komunikační prvek! A toho se psy snažíme nějakým „atištěkacím“ prostředkem s ultrazvukem  zbavit. Když někdo není schopen tolerovat štěkání, nemá si to zvíře pořizovat. Víte, že pes kterému hodláte nasadit ultrazvukový obojek nesmí mít slabší sluch nebo být hluchý? S doporučením výrobce, že by neměl být použit v místnosti, kde jsou další psi mi skutečně přijde tragikomické. Pes je živý tvor o kterého se musím umět za všech okolností postarat.“ konstatuje odborný veterinární lékař.