Výběr vhodného plemene loveckého psa

Datum:
22.2.2015 13:17

Široká chovatelská základna loveckých psů dokáže uspokojit i potřeby naprostých začátečníků. 

Výběr vhodného loveckého psa je ovlivněn potřebou té které honitby, časovými možnosti zájemce, podmínkami k ustájení a v neposlední řadě i oblibou určitého plemene. 

V případě loveckých psů je opravdu z čeho vybírat bereme-li v úvahu zdraví, dlouhověkost předků, temperament plemene, cvičitelnost, poslušnost, ovladatelnost a neopomenutelnou rodokmenovou hodnotu.

Výběr vhodného plemene loveckého psa  

V praxi se nezřídka stává, že zájemci začátečníci soustředí svoji pozornost na to, jaké plemeno je momentálně módní. 

Při výběru vhodného loveckého by mělo padnout ještě jedno důležité rozhodnutí, zda si pořídíme štěně či dospělého psa po zkouškách. Proč? Protože s tím úzce souvisí naše časové možnosti, potažmo schopnosti psa úspěšně vychovat a vycvičit. Začátečníkům se proto zpravidla doporučuje druhá možnost. 

Pokud se rozhodneme pro štěně, kde máme větší možnost výběru musíme přijmout určité riziko. Předem je těžké odhadnout, co ze štěněte vyroste, a jak bude pracovat. Toto riziko, ale stojí za možnost sledovat vývoj psa a podílet se na něm. 

Při konkrétním výběru štěněte u chovatele vybíráme pokud možno z několika štěňat. Zajímat by nás měla, čilost, zvídavost, rychlost reakcí, uplatnění ve hrát s matkou a sourozenci, chování štěňat k chovateli i cizím lidem. Váš zájem by měl chovatel ocenit a při výběru vám poradit. Při odběru štěněte zhruba v sedmi týdnech je u pejska třeba ověřit, zda má sestouplá varlata v šourku. Pokud se tak nestane do 10 týdnů, je možné štěně vrátit je-li to předmětem smlouvy. U fenky nás zajímá rozmístění a počet struků, pokud uvažujeme o budoucí chovnosti. U štěňat je směrodatný jejich výživný stav, skus, sluch atd. Ve smlouvě by se proto mělo promítnout, zda zvíře nemá vady. Kdy byl pejsek odčerven, očkován apod. 

Seriózní chovatel vás jistě rád seznámí  s výsledky zkoušek u matky a otce štěňat, i uplatněním rodičů v praxi. Poradí vám při výchově, jak krmit a pečovat o štěně, což může být pro budoucího majitele – teoretika  přinejmenším devizou.