Výstavní pes nesmí být netýkavka

Datum:
18.5.2015 10:42

Příprava psa na výstavní předvádění začíná u štěněte. 

Máte v plánu předvádět svého psa na výstavách? V tom případě musíte vědět, že nesmíte zmeškat čas, a začít s výcvikem štěněte krátce po příchodu k vám. 

Základním návykům a postojům potřebným k předvádění na výstavách se musí pes naučit již ve štěněcím věku. 

Zkušení chovatelé, kteří si zakládají na předvádění svých zvířat na úrovni, doporučují při každodenním ošetřování srsti stavět štěně na stůl. Srovnají mu tlapky, aby zaujalo výstavní postoj, a učí je správně držet hlavu a ocásek. Pečlivé nacvičování stavění by se nemělo obejít bez mazlení a odměny. Štěně si zvykne stavět se předpisově, a postupně se i naučí zůstat na povel stát delší dobu. Výhoda nacvičování postoje na stole tkví v tom, že zde štěně získává potřebnou jistotu, která se příkladně promítne i v jeho klidném chování u veterinárního lékaře.

Výstavní pes nesmí být netýkavka 

Výstavní postoje se u jednotlivých plemen liší. Předpokladem je proto znát a respektovat požadavky standardu. Prostudujte si standart svého plemene, a zafixujte do paměti výstavní postoj špičkových jedinců. 

Máte-li v úmyslu stát se svým psem na „výstavní bedně“ měli byste vzít na vědomí, že váš miláček nesmí být netýkavka. Již v mládí ho proto musíte naučit zvykat si na to, že se ho budou dotýkat rozhodčí, kteří se musí hmatem přesvědčit o kvalitě srsti, pevnosti a osvalení určitých částí těla, či zda má v pořádku varlata. Při různých příležitostech proto zkoušejte a podporujte i lhostejnost svého pejska vůči cizím lidem. 

 

Jak se předvádějí psi, kteří sbírají ceněné medaile se můžete na vlastní oči přesvědčit na výstavišti v Litoměřicích, kde se bude 23.5.-24.5. konat Mezinárodní výstava psů.