Význam a zdroje složek v potravě

Datum:
25.8.2015 16:18

Pro zdárný vývoj, zdraví a kondici psa je rozhodující, aby jeho potrava obsahovala všechny potřebné živiny ve vyváženém poměru.   

Bílkoviny–jsou nezbytné pro růst a obnovu tělních tkání. Především u štěňat je nutné zajistit dostatečný přísun bílkovin k zajištění růstu. U dospělých psů  jsou potřebné pro regeneraci, k růstu srsti drápů a kůže. Nejvíce potřebných bílkovin pes získává z vajec a masa. Při nedostatku bílkovin dochází k nechutenství, hubnutí,  a zastavení růstu. 

Tuky–jsou důležitým energetickým zdrojem a dodavatelem vitamínů. Nedostatek tuků se projevuje ospalostí a nervozitou zvířete. V řadě případů může vyvolávat svědivé pocity na pokožce, ušní záněty apod. 

Uhlohydráty-pro psy jsou nejstravitelnější jednoduché cukry. Pro mnoho dospělých psů je těžko stravitelné mléko obsahující mléčný cukr- laktózu. Nejvhodnějším zdrojem uhlohydrátů je rýže, vařené brambory, mrkev a chléb. Uhlohydráty jsou spolu s bílkovinami představují energetický zdroj. 

Vitamíny–jsou nezbytné pro zdárný vývoj organismu, podporu imunitního systému. Vitamíny ovlivňují celou řadu metabolických pochodů v organismu. Důležitým zdrojem vitamínů jsou mléčné výrobky, vnitřnosti, maso, vejce, zelenina, obilí a kompletní krmné směsi. 

Minerální látky-ovlivňují veškeré životní pochody v organismu. Jejich vzájemné vazby jsou nesmírně citlivé. Minerální látky zastupuje: vápník, fosfor, draslík, měď, mangan, jód a další. Předávkování zejména u velkých plemen může vyvolat chorobné stavy. 

Vláknina-ovlivňuje a usměrňuje trávicí pochody. Při nesprávné funkci jater pohlcuje některé jedovaté látky vzniklé špatným trávením potravy. Vláknina obsažená v zelenině a ovoci je i důležitou složkou redukčních diet.

 

        


Další články