Za psí plemeno standardy

Datum:
14.7.2015 11:44

Standart plemene je ve světě psů „plnokrevníků“ posvátná věc...

 

Co standardní psí plemeno dělá, ale neříká z titulu uznávaných norem slyšíme znovu a znovu. Standart plemene je písemný popis a obraz psa z ideálního vzorku plemene. Přemýšlíte, jak vznikl a co je na něm zvláštního? Nespíš to bylo tak, že skupina džentlmenských zemědělců sedících u jednoho stolu v zakouřené místnosti vyjádřila svými slovy názor, jak si myslí, že by plemeno mělo vypadat. Plodem vášnivých diskuzí byl tvrdě vybojovaný koncencus standardu uplatňovaný dodnes. 

Za psí plemeno standardy

Standart plemene - ve světě psů- plnokrevníků, je chápán jako posvátná věc s níž nesmí být manipulováno. Existují lidé, kteří

berou vyřčená slova standardu jako evenagelium. Věří, že slova definující standard nejsou otevřena k výkladu. Jiní, k nimž patří i Betty- Anne Stenmark naopak cítí, že zde existuje prostor pro interpretaci. Standardy chovu a jejich interpretace jsou podle jeho mínění subjektivní. Stenmark je přesvědčen, že ve světě plnokrevných psů trvá roky pochopit všechny nuance a interpretovat slova tak, jak byla určena. American Kennel Club ztěžuje změnu standardu tím, zvažuje uplatnit změny plemene mateřského klubu pouze jednou za pět let. Tím je zajištěno, že norma změněna být nemůže tak, aby aktuálně vyhovovala psům významného chovatele. 

Psí terminologie- Normy většiny plemen mají specifická slova a fráze, které jsou typické pro dané plemeno. V mém vlastním chovu Dandie Dinmot teriér se tvar těla nazývá „weasely“. Kde najít smysl, že další dva termíny ve standardu Dandie odkazují na srst? Ve slovníku nelze najít ani smysl slov „tužkou“ či „piley“, jenž se vztahují ke psům. Naštěstí, australský all-plemeno soudce, Dr. Herold Spira tento problém vyřešil. Vydal v roce 1982 knihu tzv. Psí terminologie. Je to slovník pro čistokrevné psy světa obsahující i jazyk sportu. Ačkoliv standardy chovu obsahují slova a popisy, které se vztahují na většinu psů, slovo -specifické plemeno- nás vede definovat typ plemene. Stenmark soudí, že soudce by měl aplikovat základní znalosti pro každého psa plemene. Existuje mnoho plemen, kde jen nuance odliší jednoho psa od druhého. Jako příklad uvádí amerického Stafordšírského teriéra od Stafošírského bulteriéra. 

Za psí plemeno standardy

Krok do ringu, který umožní abyste posuzovali plemeno, které nevlastníte a nechováte je kompliment. Vy víte, že jste jako soudce na správné cestě, když si skupina chovatelů myslí, že máte nezbytné znalosti a svěřuje vám rozlišovat mezi psy typu plemene a společných generických vzorků. Míní Stenmark, který věří, že hodně záleží na informacích, které soudce získá od mentorů plemene. Svoje rádce má proto i mezi chovateli Saluki.    

Betty- Anne Stenmark je AKC schválen, ohodnotí Sporting pleme-na, všechny Hound plemena, Saint Bernards, všechny teriér pleme- na, Cardigan a Pembroke waleské Borgis a Best in Show.            

 

Zdroj: www.Dogchannel.com