Zákeřná klíšťata opět útočí

Datum:
2.5.2015 20:32

Infikované klíště může nakazit i člověka, který s ním manipuluje v kůži svého zvířete. 

Sezóna klíšťat přenášejících závažná, infekční onemocnění začala. Z nemocí přenášených klíšťaty je u nás nejčastější lymská borelióza. Buďte ve střehu! Při silném napadení psa klíšťaty může dojít i k tzv. klíšťové obrně. Zákeřná klíšťata totiž produkují neurotoxin ovlivňující nervové buňky. 

Já a borélie

„Co dokáže lymská borelióza si nepřejte poznat na vlastní kůži. V srpnu se mi klíště přisálo na záda. Zůstal po něm  červený flíček, který za pár dnů zmizel. Po dvou měsících mne začal trápit stehenní sval pravé nohy. Bolest byla tak intenzivní, že jsem se na nohu nemohla postavit. Po týdnu jsem se rozhodla navštívit lékaře. Jenže co se nestalo. Z postele jsem vyskočila jako rybička. Po bolesti v noze ani památky. Moje radost neměla dlouhého trvání. Druhý den jsem se probudila s ochrnutou pravou rukou. Doktor mi položil otázku, zda jsem neměla klíště, a měl v diagnóze  jasno. „Lymská borelióza v první fázi..“Nasazená kombinace silných antibiotik mi na trápení neubrala. Borélie o sobě dávala vědět ve dne i v noci šílenými bolestmi v rameni. Předepsaná analgetika, která by zkušeně odrovnala i medvěda na nevyzpytatelnou borélii nezabírala. S ochrnutou rukou se mi podařilo pohnout po dvou měsících. Trápení tím nekončilo. Neskutečná únava, bolesti hlavy a zimnice mne vyřadily z práce na půl roku. S rozhozenou imunitou jsem na rozdíl od jiných ze souboje z borélií vyšla poměrně dobře.“ líčí svoji zkušenost s „neviňátkem“ v podobě infikovaného klíštěte paní Jana. 

Zákeřná klíšťata opět útočí

Podceňovat přisáté klíště se zkrátka nevyplácí u lidí ani psů. U psů se po kousnutí klíštětem mohou projevit i nepříjemné kožní problémy. Po každé procházce proto psa zkontrolujte a všechna klíštata okamžitě odstraňte a zlikvidujte spálením. K manipulaci s klíštětem používejte speciální veterinární kleštičky. Natírat klíště krémy, olejem nebo lihem se nedoporučuje. Ztrácí tím svoji pevnost a snadno se přetrhne. Pokud k tomu došlo měli byste vyhledat veterináře. Místo po odstranění klíštěte je zapotřebí potřít dezinfekcí. 

Proti lymské borelióze můžeme své psy nechat očkovat. Vakcinace proti klíšťové encefalitidě pro zvířata neexistuje.

 

Očkovat psy proti lymské borelióze je podle veterinářů dobré zejména v oblastech vysokého výskytu klíšťat. Uvažovat by o něm rozhodně měli majitelé loveckých psů.