Známky a příznaky toho, že váš pes cítí bolest

Datum:
22.9.2015 11:08

Když cítíme bolest, jiní lidé si toho obvykle nevšimnou. Pokud si sami nestěžujeme třeba na bolavá záda.

Psi takto bolest vyjádřit neumí. Nemohou nám říct, že je něco bolí. Poznat to můžeme podle kulhání či kńučení. Příznaky bolesti vždy tak jasné být ale nemusí.

 

Pozorný chovatel jemné náznaky bolesti, i když se je pes snaží z počátku zakrýt, pravděpodobně nepřehlédne. Nemocní psi mají zpravidla tendenci projevovat se hlasitěji. Zraněný pes může kňučet, výt, vrčet i štěkat. Je-li  hlasitější než obvykle je dobré vyhledat veterináře.

Instinktem zraněného psa je i snaha a péče o očištění rány. Pes si zraněné místo - ve snaze vyřešit problém - olizuje.  

 

Nemocný pes, když má bolesti nebo je těžké se pro něj pohybovat, se snaží také hodně spát. V přírodě to je přirozený způsob léčení. Nemocný pes ztrácí chuť k jídlu. Dostavit se mohou i změny jeho pitného režimu.

 

Příznakem nemoci zvířete může být ale i nepravidelné dýchání. Pes může lapat po dechu i když nevykonává žádnou činnost. Signálem bolesti bývá rychlejší anebo povrchní dýchání.

 

Bolest psa se může projevit i změnou v jeho očích. Pes mžourá, oči mohou být menší. 

Pro psa v bolestech je obtížné sedět nebo si lehnout. Pokud si všimnete, že zvíře posedává v neobvyklé poloze, nedokáže v ní vydržet, snaží se sedět či ležet, okamžitě vstát a najít si jinou pozici, je zřejmé, že ho trápí bolest. 

Psi, kteří se necítí dobře, mají tendenci držet se od vás, či se skrývat. Jiní se od vás naopak nehnou.

 

Zraněná zvířata mohou být také agresivní. Za normálních okolností poslušní psi začnou s ušima dozadu vrčet a jsou schopni vás i kousnout, pokud se jich pokusíte dotknout. Zranění agresivní psi mohou vykazovat i opačné chování.

Máte-li obavy, že váš pes není v pořádku, že má nějaký zdravotní problém nebo se chová divně, poraďte se s veterinářem v zájmu diagnostikování přesných zdravotních potíží.

Zdroj: cesarway. com/ dog behavior/basics/