Afgánský chrt, nositel vznešenosti a hrdosti

Datum:
6.1. 23:27
Autor:
Robert Panocha

 

 

 

Už Noe s ním měl tu čest

Afgánský chrt má za sebou dlouhou historii. Legendy hovoří dokonce o tom, že se vyskytl na Noemově arše při potopě světa. Původně byl hojně využíván k lovu rychlých zvířat. Vlci, leopardi a další měli v afgánském chrtovi rovnocenného nepřítele. S příchodem do Evropy se chrti stali miláčkem šlechticů. V současné době bývají ozdobou mnoha výstav a účastníky psích dostihů.Na první pohled nezaměnitelný

Afgánský chrt se vzrůstem řadí k velkým plemenům dosahujícím výšky až 74 cm v případě psa, 69 cm pokud hovoříme o feně. Charakteristickým znakem je dlouhá, jemná srst. Barevná škála srsti je opravdu široká a v podstatě neexistují hranice. Na první pohled si všimnete hrdě posazené hlavy a určité vznešenosti. Často bývají označováni za rozené aristokraty.

Vyžaduje každodenní péči


Vzhledem k dlouhé srsti je každodenní péče více než žádoucí. Srst potřebuje pravidelně pročesávat, klidně i několik hodin než je výsledek dokonalý. Důležité je koupání a používání kosmetických přípravků určených pro psy. K podpoře lesku a zdravého vzhledu srsti afgánského chrta je vhodné zařadit do jídelníčku potravinové doplňky. Ačkoliv se může jevit jako ryze gaučový pes, jde o velký omyl. Afgánský chrt se vyznačuje zvýšenou potřebou pohybu, o čemž svědčí i fakt, že je častým vítězem psích závodů.

Jeho povaha není jednoduchá


Vzezření Afgánského chrta jasně odráží jeho charakterové vlastnosti. Důstojnost, vznešenost, hrdost. Může být odtažitý, nedůvěřivý. Chovatelé začátečníci by si měli řádně rozmyslet, zda si chrta pořídí. Nejspíš nikdy nebude poslouchat povely na 100 % za každých okolností. Potřebuje trpělivé, ale direktivní vedení. Možná není úplně nejvhodnější pro početné rodiny s malými dětmi. Dokáže ale být tichým, vyrovnaným společníkem s duší bojovníka.

zdroj: Facebook, Twiter, Pinterest


Další články