Aujeszkyho choroba - riziko nejen pro vašeho psa
23.8.2021 21:57
Kateřina Veselá
foto: unsplash.com/Jonathan Kemper
Pokud chodíte s vaším psem do lesa, jistě jste si všimli rozrytých mýtin, kde pravděpodobně žijí divoká prasata. Pozor, může na vás číhat Aujeszkyho choroba.
Jistě jste mnohokrát slyšeli o psovi, který se na honu nakazil nějakou nemocí a zahynul. Říkáte si, že vás se to přece netýká, vy nemáte přece loveckého psa a ani na lovy nechodíte. Ale nenechte se uchlácholit. Tuto nebezpečnou a nejen pro psy smrtelnou nemoc můžete potkat i na obyčejné procházce lesem.
Jedná se o Aujeszkyho chorobu nebo jinak řečeno pseudovzteklinu, která napadá nervový systém a je neléčitelná. Nositelem tohoto viru jsou prasata, a to domácí i divoká, která jediná přežívají přítomnost viru bez úhony. Nemoc napadá všechny savce kromě člověka a primátů, u koní je nákaza velice vzácná. Dojde-li k nakažení zvířete, dochází bohužel vždy k úhynu. Projevuje se silným svěděním a dýchavičností, takže jednoduše řečeno se váš pes příšerně drbe a k tomu těžce dýchá. Svědění je údajně nekončící a úporné, mnohdy je označováno za ďábelské svědění. Ke skonu dochází do dvou až čtyř dnů.
foto: unsplash.com/Rolf Schmidbauer
V České republice byla podávána vakcína v chovech domácích prasat a dosáhlo se úplného vymýcení Aujeszkyho choroby, tento stav trvá již od roku 1988. U prasat divokých bohužel nemoc nevymizela a díky kontrolám Státní veterinární zprávy České republiky víme, že tato choroba postihuje asi ¼ populace divokých prasat. Někde se objeví více někde méně. U selat je průběh onemocnění nejhorší, vyskytují se horečky, špatné dýchání a následná smrt. Dospělí jedinci jsou bezpříznakoví a nijak je nemoc neohrožuje. Jsou pouze nosiči, takový rezervoár viru, kde se pěkně uschová a následně vypustí.
Tento vir se přenáší slinami, krví, masem, výměšky i trusem, kde je nebezpečný až 2 dny. Váš pes proto nemusí přijít do kontaktu s prasetem napřímo, dokonce nemusí ani žrát jeho maso či vnitřnosti. Stačí se setkat s jeho výkaly a neštěstí je na světě. Očkování pro psy bohužel neexistuje, jednu dobu se uvažovalo o využití vakcíny pro prasata, ale neosvědčila se. Nejvíce ohroženi jsou samozřejmě psi lovečtí, především ti, kteří se se svými chovateli věnují myslivosti či zájmovému lovu. Jde ale o úmrtí nepříliš početná, například v roce 2020 byla prokázána smrt loveckých psů na Aujeszkyho chorobu pouze v sedmi případech.
foto: unsplash.com/Aaron Barnaby
Buďte proto velice opatrní. Pokud možno, vyhýbejte se honitbám s divočáky, což v České republice nebude nic lehkého. Divoká prasata jsou téměř všude a často jsou přemnožená. Pokud se ocitnete v blízkosti divočáků, nenechte psa v žádném případě žrát cokoli v okruhu vyhrabaných prasečích děr. Je to sice nemoc vzácná, výskyt a hrozící epidemie jsou bedlivě hlídány, ale přece jen si nikdo nechce kazit pobyt v lese případnou nákazou. Na to máte svého psa určitě více než rádi.
Zdroje informací:
https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/aujeszkyho-choroba-prasat/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Aujeszkyho_choroba/