Barvy a vůně Vánoc

Datum:
6.1.2019 23:27
Autor:
Robert Panocha

Vánoce. Těžiště našich utajovaných možností a potřeby  být v očích druhých alespoň jednou v roce o něco lepší. Jde  přece o prověrku těch nejintimnějších citů, kdy naše věčně dětské duše uspokojují svoji žízeň po vzájemnosti bez které se dá jen těžko existovat.  

Do palety roztodivných barev a vůní, které umí světlo Vánoc vykouzlit zapadá i zvláštní rozpoložení, které člověka nutí nemyslet jen na sebe. A to je přátelé dobře. Těžko soudit, o čem právě přemýšlejí a co prožívají třeba lidé bez domova? Anebo o čem může snít psí duše stovek opuštěných chlupáčů, kteří v útulcích čekají na skrovnou štědrovečerní večeři, pohlazení, a v  každém příchozím možná vidí svého nového pána? 

Barvy a vůně Vánoc 

Proč zrovna tohle zmiňovat v době, kdy k našim uším ze všech stran doléhají koledy? Právě proto! Podle odhadů je u nás přes dva miliony psů z nichž zhruba čtvrtina má doklad původu. Mít doma zvíře prý patří k národní tradici a svým způsobem i společenskému bontonu, což se netýká kříženců, nýbrž zvířat jejichž pořizovací cena je srovnatelná s cenou ojetého automobilu. Psychologové se shodují, že si lidé pořizují psy hlavně proto, aby se necítili osaměle.V tom je výsledek příznivý. 

Snad s námi budete souhlasit, že mít psa není levná záliba.   V potaz je nutné vzít obecní poplatky, krmení, výstroj a neposlední řadě i veterinární péči. Věřili byste, že jen za krmení vespolek ročně utratíme kolem dvou miliard a stejnou sumu investujeme do zdraví svých svěřenců ve veterinárních ordinacích? Jednou ze známek vyspělosti společnosti je úcta k životu na který má právo i němá tvář. Dá se ovšem jednoznačně vyloučit, že to nemohou být právě peníze, které člověka v nouzi přimějí vydat čtyřnohého kamaráda na pospas svému osudu? 

Barvy a vůně Vánoc

Kde končí opouštění a nešťastní společníci víme. Situace financování útulků dobrá není. Chtělo by se věřit, že zvířata hladem netrpí. Pravda, jak známo nehladí. A tak se ptáme, třebaže to k národní tradici úplně nepatří, co vám stojí v cestě vánočního snažení učinit dobrý lidský skutek? Kdoví, třeba se s výslužkou pro potřebné pejsky v některém z útulků sejdeme, a upřímně si od srdce navzájem popřejeme:  „Šťastné a veselé Vánoce!“