Baset je tvrdohlavé, ale loajální plemeno

Datum:
28.3.2022 14:05
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/AlbanyColley

Baset je středně velké plemeno francouzského honiče, které je známé pro své ploché uši, krátké nohy, dlouhý nos, vrásčitou kůži a krátkou srst. Patří mezi nejoblíbenější honiče, díky silnému čichu a schopnosti sledování. Je snadno identifikovatelný díky svým sametovým uším, ale také vyniká svým typickým zbarvením a okouzlujícím charakterem. 

Ačkoli jsou baseti známí svou tvrdohlavostí, jsou také extrémně oddaní a loajální. Doma jsou velmi mírný a klidný, což z nich dělá vynikající rodinné psy pro správné majitele. 

foto: pixabay.com/brancalmf

CHARAKTERISTIKA 

Spolu s jejich neuvěřitelným čichem jsou baseti známí i tím, že jsou výjimečně oddaní své rodině. Má trpělivý temperament s dětmi, jinými psy a dokonce i kočkami. 

Byl vyšlechtěn pro práci ve smečce, takže bude obzvláště šťastný ve společnosti ostatních psů. Znamená to, že může být i hraví a společenský. Ocení společně strávené aktivity, ale také i si rád s vámi odpočine na gauči. I když jsou velmi inteligentní, potřebují zkušeného majitele, který je dokáže vychovat. Mají tendenci neposlouchat požadavky svých majitelů. 

HISTORIE 

Původně vyšlechtěni ve Francii a Belgii. Slovo bas ve francouzštině znamená nízký a nekdy dokonce trpaslík. Plánem bylo vyšlechtit psa, který by se mohl pohybovat v drsném terénu, zatímco ho pronásledoval lidský lovecký partner pěšky, když stopovali králíky a jeleny. Díky své přesnosti sledování se baseti stali oblíbenou volbou francouzských aristokratů, kteří lovili pro zábavu. Předpokládá se, že George Washington byl majitelem baseta. 

PÉČE 

Baseti potřebují méně pohybu než jiná lovecká plemena. Vyžadují od svých majitelů značný čas a trpělivost, pokud jde o výcvik. Jsou tvrdohlaví a rázný psi, kteří ignorují výcvik ve prospěch hry. S důsledností a pozitivními odměnami, se váš baset může naučit skvělému chování. Ačkoli mají krátkou srst, vyžadují pouze pravidelnou péče. Jsou známí svým hojným línáním. Chcete-li snížit línání a udržet srst zdravou, pravidelně kartáčujte. Je důležitá také občasná koupel dle potřeby. U basetů je velmi důležitá kontrola uší. Psi s povislými uši jsou náchylnější k infekcím. Dávejte pozor na stravu a dostatečný pohyb. Baseti jsou náchylní k obezitě. 

foto: pixabay.com/bastianmb

 

zdroj informací: thesprucepets.com/JENNIFER LESSER