Bernardýn - alpské plemeno milující děti

Datum:
3.1. 18:40
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/pangrea

Bernardýn patří mezi největší psí plemena a je také jedním z nejmilejších psů. Tento obří pes, jehož historie sahá více než 1000 let ve švýcarských Alpách, je svalnatý a silný. Po dobrém výcviku a socializaci vychází velmi dobře s dětmi. Jen pozor, aby svým velkým tělem malé dítě nesrazil. Bernardýni mají přirozený instinkt chránit lidi a pomáhat jim, což z nich dělá vynikající domácí mazlíčky a asistenční psy. 

HISTORIE 

Plemeno psa, které vyšlechtili mniši z kláštera a hospice ve Velkém průsmyku sv. Bernarda podle kterého je také pojmenován. Záznamy mluví o chovu plemene podobnému bernardýnům těmito mnichy již v polovině 17. století. Byli vyšlechtěni jako společníci, hlídací psi a také pro práci. Tito psi mají velmi vyvinutý čich, který jim umožňuje vysledovat zasypané pod lavinou. 

foto: pixabay.com/Jean-Alain

PÉČE

Ať už máte bernardýna s krátkou, hladkou srstí, nebo dlouhou, hedvábnou, bude vyžadovat pravidelnou úpravu. Kartáčováním zabráníte zacuchání a regulujete tím množství chlupů na podlaze. Jejich uši potřebují pravidelné čištění, aby se zabránilo ušním infekcím. Před pořízením tohoto plemene, je dobré si uvědomit, že patří mezi uslintané psy. Vyžadují také pravidelný pohyb, aby se zabránilo nadváze, která může způsobovat zdravotní problémy. Bernardýni jsou nejšťastnější za chladného počasí, v letních dnech se mohou lehce přehřát. 

foto: pixabay.com/vlaaitje