Bišonek - malý plyšák s velkým srdcem

Datum:
4.11. 16:12
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/MISS_SUMMER

Ačkoliv se jedná o malé plemeno, je to statný pes s veselou osobností. Má nadýchanou a kudrnatou srst. Mnozí mu říkají, že vypadá jako živé plyšové zvíře. Hravé a přítulné vystupování dělá z tohoto plemene výbornou volbu pro rodiny s dětmi. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších psích plemen. 

foto: pixabay.com/u_91zgw5yq

HISTORIE

Bišonek pochází ze Středomoří křížením vodního španěla a pudla. Je příbuzný maltézáků a havanských psíků. Kdysi cestovali se španělskými námořníky, kde byli využíváni k obchodu a později byli převezeni na ostrov Tenerife. V roce 1300 byl bišonek objeven italskými námořníky a stal se psem italských šlechticů. Nakonec získali popularitu po celé Francii. Bišonky můžete vidět na portrétech španělské šlechty, které maloval Francisco de Goya v 18. a 19. století. Později jejich popularita opadla a byli viděni jako pouliční psi. V polovině 20. století přišel do USA  a v roce 1972 se stal registrovaným plemenem v American Kennel Club. 

PÉČE 

Měkká, kudrnatá srst bišonka neustále roste. Je třeba ji pravidelně česat, jinak se zmatní a zacuchá. Potřebují i pravidelné koupání, což poznáte na jejich bílé srsti. Jsou náchylní na tvorbu slzných skvrn kolem očí. 

POPIS PLEMENE 

Bišonek patří mezi hypoalergenní plemena. To znamená, že pes nevyvolá alergickou reakci u slabších alergiků. I přes to, že je to malý pes, potřebuje socializovat a vycvičit. Je velmi aktivní a potřebuje pravidelný pohyb. Nejraději si hrají s ostatními psy a dokáží vycházet i s ostatními domácími mazlíčky. Rádi si také hrají s dětmi, pokud vědí, jak s nimi zacházet. Jelikož je bišonek velmi společenský, nemůže být dlouho sám doma. Mohla by u něj vzniknout separační úzkost. 

zdroj informací: thesprucepets.com/ JENNA STREGOWSKI

foto: pixabay.com/ZeeCee