Border kolie - chytré a energetické plemeno

Datum:
24.11. 19:10
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/Eskimokettu

Středně velký pes, který je sportovní, inteligentní a má spoustu energie. Pochází z ovčáckých psů a je pojmenován po hranici mezi Anglií a Skotskem. Toto plemeno je loajální a tvrdě pracující. Potřebují mnoho aktivit, aby byli opravdu šťastní. Border kolie jsou velmi oblíbené a vhodné do aktivní domácnosti. 

HISTORIE

Pochází z ovčáckých psů na Britských ostrovech. V polovině 19. století si je oblíbila královna Viktorie. V průběhu let si udržela pověst vysoce inteligentního pracovníka. Border kolie byly velmi úspěšné při pasení, agility, frisbee a mnoha dalších aktivitách. 

PÉČE 

Border kolie mají buď hrubou, nebo hladkou středně dlouhou dvojitou srst. Potřebují být pravidelně vyčesávané a koupané. Důkladný trénink je nezbytný a neměl by být příliš obtížný. Pravidelné procházky jsou pro kolii velmi důležité. 

foto: pixabay.com/SoloStar

CHARAKTERISTIKA

Plemeno patří mezi nejchytřejší a nejaktivnější. Toto plemeno potřebuje spoustu aktivit a cvičení, aby udrželo tělo a mysl zaměstnané a v dobré kondici. I když jsou vynikající pastevečtí psi, vynikají také ve většině psích sportů. Díky své energii nejsou vhodní pro bydlení v bytě. Nejlepší je poskytnout velký oplocený dvůr, nebo ještě lépe farmu, kde  mají možnost být stále zaměstnaní. Nestačí jim pouze zajistit dostatek aktivit, potřebuje mít neustále společnost. Nesnesou samotu a může u nich způsobit špatné chování. Jsou velmi citlivé na hluk a díky tomu jsou skvělý hlídači. 

zdroj informací: thesprucepets.com/JENNA STREGOWSKI