Čeho se vyvarovat v tropických dnech?

Datum:
13.7.2019 13:16
Autor:
Kateřina Lulkova

Už tomu tak je a musíme se připravit na to, že léto bude čím dál více ve znamení, kdy na teploměru bude značně vysoké číslo. Je třeba s tropickými teplotami počítat i u nás. A především je nezbytné a urgentní zajistit i náležité opatření pro své psí kamarády, kteří jsou tak odkázáni na nás lidech, na svých majitelích.

Všem je jasné, že psa nikdy nenecháváme samotného v autě na venkovním parkovišti. Jde o to, že i když zaparkujete na stinném místě, tak během chvíle může nastat změna a na místo bude pražit slunce. Taktéž je známo, že teplota uvnitř auta je mnohonásobně vyšší než venkovní teplota. Co však dalšího a zásadního je třeba mít na paměti a především pamatovat na to v parných dnech?

Venčení ráno a večer za jistých podmínek

Je doslova hazardem pokud někdo ve dnech, kdy teploměr ukazuje teploty nad 30 °C, se prochází se psem v poledne venku. Ano, je pravdou, že v tropických dnech je vhodné nechat procházku spojenou s venčením na brzkou hodinu ráno a poté pozdní večerní. Ale je třeba si uvědomit, že ve dnech, kdy opravdu i noční teploty jsou vysoké, tak je třeba volit procházku ne po chodníku, asfaltu. Ideální je samozřejmě procházka v lese či na travnaté ploše, ne každý však má tu možnost.

Proto je vhodné, aby majitel sám bosou nohou se přesvědčil, jak moc je chodník rozpálený, neboť chůze psa po rozpáleném betonu je pro zvíře utrpením. Řada majitelů si tento fakt ani neuvědomuje, neboť samozřejmě člověk má obuv, tudíž si ani není vědom toho, jak moc jsou chodníky a asfalty na silnicích rozpálené.

Pozor na přehřátí organismu

Rovněž v horkých dnech by neměl být pes venku sám bez dozoru. Pro psí organismus v těchto vysokých teplotách je rizikový i pobyt chlupáče ve stínu, i zde může dojít k přehřátí organismu psa. Pokud možno, nenechávat psa v těchto dnech samotného venku.

Správné ochlazování psa

Nejhorší je, pokud přes psa přehodíte namočenou deku či kus hadru. Psa ochlazujeme zásadně na tlapkách, respektive psích polštářcích a na břiše. V letních horkých dnech můžete tak psovi pomoci, že mu opláchnete břicho vlažnou vodou. Perfektním řešením je i tzv. chladicí podložka, na kterou si právě pes sám lehne a náležitě si ochladí břicho a psí tlapky, tak jak je správně. Výhodou je, že se takto pes chladí doma sám dle své potřeby, aniž by k tomu potřeboval páníčkovu asistenci.