Chcete si pořídit kočku nebo psa do bytu? Zvažte všechna pro a proti

Datum:
11.5.2022 21:48
Autor:
Jana Klouparová

foto: pexels.com

Můžou být kočky a psi v bytě šťastní? Mnoho lidí si myslí, že nedostatek pohybu venku narušuje pohodu domácích mazlíčků, ale ve skutečnosti je mnoho z nich v bytě naprosto spokojených.

Opravdu se mohou domácí mazlíčci cítit ve vnitřním prostředí komfortně? Pokud zařízení bytu vyhovuje fyzickým a emocionálním potřebám zvířete, pak rozhodně ano. Zjistěte, co potřebují kočky a psi, aby i při životě v bytě byli spokojení.

VÝHODY KOČEK ŽIJÍCÍCH V INTERIÉRU

Některým kočkám se daří lépe ve vnitřních prostorách, a to zejména pokud mají zdravotní problémy, nebo se v blízkosti teritoria vaší kočky pohybuje jiná agresivní kočka. Sice své kočce dopřejete pouze relativně malý a omezený prostor, než kdyby se mohla volně potulovat zahradou, ale některá plemena koček jsou vyloženě vhodná pro život v interiéru, a to včetně britských krátkosrstých, ruských modrých a perských.

ZVLÁDNE VÁŠ MAZLÍČEK ŽIVOT V BYTĚ?

Ne všem domácím mazlíčkům se bude líbit život v bytě, zvláště pokud už nějakou dobu žili v domě a také, pokud je čeká velká část dne o samotě. Což je pro psy, stejně jako může být pro velké množství koček stresující a traumatizující. Významnou roli pak hraje i čas, který jim věnujete ke cvičení, hraní a duševní stimulaci. Separační úzkost je běžnou příčinou úzkostí u domácích mazlíčků, kteří jsou doma po dlouhou dobu sami, o to spíše u těch jedinců, kteří nemají žádný přístup ven.  

SEPARAČNÍ ÚZKOST U PSŮ

Nejde o zcela neznámé onemocnění zvířat, separační úzkost postihuje i psy a projevuje se tak, že se pes okusuje, nadměrně štěká nebo také močí na nevhodná místa. Separační úzkost může postihnout i psy, kteří jsou pravidelně na procházkách, proto je nezbytné tyto signály nepodceňovat.

JAK NA LEPŠÍ ŽIVOT MAZLÍČKŮ V BYTĚ

Psi i kočky potřebují k životu dostatek stimulací, prostředí vybízející ke hře, zábavě a aktivnějšímu chování. Mluvíme o hračkách různých druhů jako pro psy i kočky nebo o škrabadlech pro kočky. Nejdůležitější je však čas s majitelem, který jim dopřeje šťastného a zdravého soužití. Nezapomeňte kočkám pořídit „kočičí záchod“, který umístíte dostatečně daleko od místa, kde mají své misky s jídlem. Psi musí ven tak jako tak, alespoň na procházku několikrát denně, a to zejména pro jejich socializaci, vývoj i psychické podněty. Nezapomeňte, že venkovní zvířata také vydají více energie než ta bytová, proto jim adekvátně upravte množství krmiva.

Pokud se rozhodnete pořídit si kočku nebo psa do bytu, zvažte dopředu všechna pro i proti, abyste mohli svému mazlíčkovi dopřát maximum toho, co potřebuje. Nakonec i kočky můžete venčit na vodítku a dopřát jim tak radostnější život uvnitř i venku.