Chytrý a pracovitý Australský ovčák

Datum:
29.12.2021 13:09
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/RebeccasPictures

Australský ovčák je středně velký, sportovní a pracovní pes. Ačkoli se nazývá australský pochází z USA. Byl vyšlechtěn v polovině 20. století. Plemeno je mimořádně obratné, inteligentní, loajální a pracovité. Přestože je Australan známý jako pastevecký pes, má talent na všechny druhy sportovních aktivit. 

HISTORIE

Australský ovčák pochází ze Spojených států amerických. I když se může zdát, že podle jména pochází z Austrálie. Tam ovšem nejsou registrování jako původní plemeno. Američané chovali ovčáky jako pastevce dobytka a zemědělské dělníky. Daří se jim dobře ve vysokých výškách, jako jsou skalisté hory a vysoké pláně, kde farmáři pásli svůj dobytek. 

foto: pixabay.com/RebeccasPictures 

PÉČE

Australané mají středně dlouhou hustou srst, proto je pro ně rutinní péče velmi důležitá. Čeká vás línání po celý rok a na jaře kompletně shodí svůj zimní kabát. Důkladné kartáčování srsti zabrání zacuchávání a matování. Je odolná vůči povětrnostním vlivům, takže nebude třeba psa často koupat. Jsou náchylní na infekce uší, proto jim je pravidelně kontrolujte. 

Australané potřebují pravidelný pohyb a cvičení, pokud jim nedopřejete pravidelný odbyt energie, začnou se nudit a budou frustrovaní. Díky vysoké inteligenci jsou velmi vnímaví při výcviku a učí se poměrně rychle. Nezapomínejte na to, že toto plemeno se zaměřuje na práci. Vyniká ve psích sportech a dalších aktivitách, jako je frisbee a agility. Nejšťastnější jsou při pastevectví a běžné práci na farmě. Velmi dobře chrání svůj majetek, protože jsou ostražití vůči cizím zvukům a neznámým lidem. Dávají přednost společnosti své rodiny, než aby byli izolováni na dvoře. Nezapomeňte psa socializovat, jinak mohou být k novým lidem rezervování a plaší. Nejsou vhodní do bytu, protože potřebují velký prostor pro vybití energie. 

zdroj informací: thesprucepets.com/JENNA STREGOWSKI

 

foto: pixabay.com/RebeccasPictures