Čím vyniká harrier?

Datum:
18.8.2019 16:08
Autor:
Kateřina Lulkova

Harrier je u nás doposud málo známé plemeno. Anglický název zní harrier. U nás je znám zejména bígl harrier, což je psí plemeno, které vzniklo křížením bíglů a harrierů. Mylně je některými lidmi tak harrier zaměňován či považován právě za bígl harriera.

Slovo harrier může zase v některých vyvolávat myšlenku v podobě stíhačky. V tomto případě však jde vskutku pouze a jen o plemeno psa pocházející z Anglie. A tak lze prohlásit, že tito psi jsou taky stíhačky, neboť jsou to honiči a vzhledem sice připomínají velkého bígla, ale mají své specifické rysy i charakter povahy.

Pohled do historie aneb co píší dějiny

Harrier byl vyšlechtěn ve 13. století ve Velké Británii. Hlavním využitím harriera bylo pro lov zajíců. Však i na základě jedné z verzí se praví, že právě samotný název pochází od anglického slova hare, tj. zajíc. Zatímco jiná zase říká, že název plemene pramení od norského dialektu slova harrier, tj. lovecký pes. Dokonce se proslýchá, že tito psi byli zavezeni starověkými Římany.

Z dochovaných písemných zdrojů je patrné, že harrier byl využíván k honu zajíců a v 18. století byl vyšlechtěn nejrychlejší předchůdce dnešního harriera, který byl využíván ke štvanicím. Standard plemene byl uznán koncem 19. století.

Popis plemene - jaký je harrier?

Hlava je výrazná, středně velká. Čelo je šikmé, široké, v nose prochází bez ostré hrany. Nos je černý a dobře vyvinutý. Čelisti jsou silné a mají nůžkový skus. Oči jsou tmavé a mají střední velikost, nejsou příliš kulaté ani výrazné. Záda jsou rovná, svalnatá, stejně tak bedra jsou silná a mírně klenutá. Ocas je střední délky mající hrubší a směrem ke konci mírně vstávající chlupy. Je dobře nošený. Srst je hladká, rovná, přiléhavá. Základní zbarvení je bílé s černými znaky. Výška psa v kohoutku je v rozmezí 48 až 55 cm a váha dospělého jedince je v rozmezí 22 až 27 kg.

Pohyb harriera je pružný, chůze pevná, stálá a rovnoměrná. Harrier je elegantní, svalnatý a především aktivní pes. Náleží do skupiny  FCI VI. – Honiči, barváři a příbuzná plemena. Harrier se v průměru dožívá 11 až 12 let.

Harrier dnes

Plemeno, které se rozšiřuje do dalších evropských zemí, ale také například do Kanady, Spojených států amerických i Asie. V dnešní době nachází využití nejen pro lov zajíců, lišek, ale také coby společník. Je inteligentní a přátelský. Nicméně potřebuje opravdu dostatek pohybu.