Co čeká všechny majitele psů od ledna 2020?

Datum:
24.8.2019 14:48
Autor:
Kateřina Lulkova

Je známo, že v České republice je povinné očkování psů na vzteklinu. Majitelé vědí, že pro možné vycestování se psem do zahraničí je nutný záznam o tomto očkování v platném dokumentu, tj. pas pro psa.

Od ledna 2020 vstupuje v platnost další povinnost pro všechny majitelé a chovatelé psů týkající se čipování. Senátem totiž byla schválena novela veterinárního zákona zahrnující mimo jiné i povinné čipování všech psů.

Změny od ledna 2020

Povinné čipování vstupuje v platnost od 1. ledna 2020. Co to tedy obnáší? Povinně se budou čipovat všichni psi v době prvního očkování proti vzteklině, tj. v rozmezí od tří až šesti měsíců.

Majitelé, kteří mají psa bez čipu, tj. nenačipovaného, tak musí učinit a nechat psa načipovat. Od 1.1. 2020 musí být bezpodmínečně každý pes čipován, tj. mít čip. Pokud tomu tak nebude, hrozí zde nemalé sankce za porušení tohoto zákona. Dále bude i od ledna 2020 na každého nenačipovaného psa nahlíženo jako na psa nenaočkovaného proti vzteklině, a to dokonce i v případě, že bude záznam o očkování zanesen v očkovacím průkaze. U nenačipovaného psa zkrátka nebude očkování ze zákona úředně platné.

Co je čip a jaká je jeho cena?

Kdysi v počátcích vzbuzovalo už jen samotné slovo čip něco hrozného. Řada majitelů se tomu i bránila. Nejde o nic, co by psovi ublížilo apod. Jedná se o jednorázový úkon. Čipování je nezaměnitelné označení psa a to do konce jeho života. Čip je malý váleček zhruba velikosti rýžového zrna. Čip obsahuje zakódované číslo, které se pomocí čtečky aktivuje.

Čip se aplikuje pod kůži psa prostřednictvím silnější jehly a jedná se zpravidla o bezbolestný úkon pro psa. Standardním místem v Evropě pro čip je levá strana krku psa. V současné době jsou dostupné i čipy označované jako slim či mini, které jsou kratší a ještě tenčí. Čipování provádí výhradně veterinární lékař. Tento úkon čítá řádově několik stovek korun, tj. od 300 Kč. Cena se odvíjí od typu čipu a daného ceníku veterinární kliniky.

Novela si od toho sice slibuje pomoc v boji proti množírnám psů. Čipování je od července 2011 považováno jako jediné celoevropsky uznávané označení. Při čipování u veterinárního lékaře byste měli podepsat a obdržet kopii registrační karty.