Co jsou paspárky a k čemu slouží

Datum:
23.10.2021 21:07
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Glen Carrie

Určitě jste si také všimli u psů nebo kočky pátého palce na vnitřní straně tlapky. Co to je paspárek a k čemu slouží? 

foto: unsplash.com/Ruby Schmank

PASPÁREK 

Paspárek můžete znát také pod názvem vlčí dráp, nebo-li prst navíc. Je to pátý prst, který je umístěný na vnitřní straně zadní končetiny.  Paspárky mohou připomínat lidské palce, ale nemají stejnou funkci. 

K ČEMU SLOUŽÍ? 

Paspárky sice nejsou podstatné, ale mohou být užitečné. Psům při běhu pomáhají v udržení rovnováhy a při šplhání v nerovném terénu. 

KOMPLIKACE

I na paspárku mají psi drápy o které se musíte starat. Buď se zastřihují, nebo pilují. Někteří majitelé psa poprosí raději o pomoc se zastřihnutím veterináře při pravidelné prohlídce. Přerostlé drápy mohou psa omezovat v pohybu, zarůstat do kůže a hrozí zatrhnutí. Pokud paspárky nedělají psovi potíže, není důvod je odstraňovat. Někteří psi mají ovšem s paspárky problémy. Neustálému zatrhávání a zanícení lze předejít odstraněním paspárku. Takový krok je třeba nechat na veterináři. Někdy se také paspárek odstraňuje k vytvoření tzv. čistšího vzhledu výstavního kruhu a ke splnění standardů chovu.Většině problémů s paspárky se lze vyhnout pravidelnou kontrolou drápků a stříháním dle potřeby. 

zdroj informací: thesprucepets.com/ JENNA STREGOWSKI