Co udělat jako první, když pes kňučí bolestí?

Datum:
1.8.2019 08:41
Autor:
Kateřina Lulkova

Psi mají nervový systém, díky kterému cítí bolest stejně jako my lidé. Bolestí je upozorněno na problém v organismu. V tomto směru se naši čtyřnozí kamarádi neliší od nás. Kňučení je vydávání nízkého a zpravidla nosního zvuku. Vokalizační systém upozorňující na neklid, rozmrzelost, nespokojenost, sdělení fyzického či mentálního stavu.

Pes kňučí bolestí, což znamená, že je jeho bolest silná, prudká. A zde je tomu stejně jako u lidí, když nás něco bolí, automaticky jsme méně aktivní. Přetrvávající a neřešená bolest vede nejen ke snížení chuti k jídlu, zhoršení obranyschopnosti, zpomalení hojení ran apod.

Bolest akutní versus chronická

Když pes kňučí bolestí, může se jednat o akutní neboli jednorázovou bolest, například když šlápne na procházce na něco, dostane se mu střep do tlapky, při štípnutí vosou apod. Pak se jedná o kňučení bolestí, které může značit vážné onemocnění či je také doprovodným signálem chronické bolesti. Pes může také kňučet při dotyku bolestivého místa.

Proč nikdy neignorovat psí kňučení?

Jelikož to znamená, že vašeho chlupáče něco trápí a je odkázán na vaši pomoc. Pokud se jedná o náhlou bolest, kdy psa něco štíplo apod., je třeba neprodleně odstranit problém. Pokud je to závažnější, obraťte se na svého veterináře. Rovněž i pokud máte podezření, že vašeho psího kamaráda něco bolí, měli byste okamžitě navštívit veterinárního lékaře, který psa odborně vyšetří, stanoví diagnosu, která je právě základem zjištění příčiny bolesti a určí adekvátní léčbu. Nikdy se nesnažte psa léčit svépomocí. Váš oddaný psí přítel si zaslouží náležitou péči.

Když pes kňučí, může se jednat o vážné onemocnění

Mezi indikátory kňučení může být svalová bolest. Stejně jako je tomu u nás lidí, i psi často trpí bolestivým onemocněním kloubů, které postihuje zhruba každého pátého psa a to bez ohledu na věk či plemeno. Stejně tak pokud pes má problém s krční páteří, projevuje se kňučením. Taktéž může jít o zánět močového měchýře, velmi často přehlížené onemocnění je hyperplazie neboli zvětšení prostaty u psů samců. Tento problém postihuje více jak šedesát procent psů starších pěti let. 

 

Rozhodně nepodceňujte a zejména neignorujte, když váš čtyřnohý kamarád kňučí bolestí.