Co ví téměř každá psí matka…

Datum:
6.1.2019 23:27
Autor:
Robert Panocha
Kategorie:
Psi, Zajímavosti,

Štěně. Co může být půvabnější a roztomilejší? Bez ohledu na to, zda je nebo není „papírové“ dovede okouzlit každého. Nejen na to sází rádoby chovatelé, pro které štěňata představují pouhý zdroj příjmů. Proč by psí mimina neměla být oddělována od matky a sourozenců příliš brzy se od nich se vší pravděpodobností nedozvíte. Byli by sami proti sobě. Proč? 

Třebaže se jednotlivá plemena vyvíjejí rozdílně, každá psí matka ví zpravidla nejlépe, kdy jsou její štěňata dostatečně stará a připravená na to, aby se osamostatnila

V okamžiku, kdy matka vycítí, že splnila svoje mateřské povinnosti, začne svoje štěňata stále častěji odstrkovat, když si s ní chtějí hrát nebo se od ní napít. Zkušený, poctivý chovatel potvrdí, že to není signál proto, aby šla do světa… 

V zájmu vývoje štěńat je zejména v této době velmi důležité zůstat mezi sourozenci ze stejného vrhu. Psí sourozenci si spolu navzájem hrají, mazlí se, a vzájemně si dodávají jistotu, což má svoje opodstatnění. Učí se nezbytné sociální komunikaci. 

Ve fázi odvykání od matky se proto doporučuje nechat sourozence z jednoho vrhu ještě několik týdnů spolu. 

Přírodní zákonitosti obejít nelze. Je tedy více než pravděpodobné, že štěně předčasně odloučené od matky a sourozenců, bude i přes sebelepší péči majitele strádat. 

V zájmu naplnění jeho sociálních potřeb, které mu byly odepřeny, je tudíž na novém majiteli, aby se postaral o dostatečně intenzivní kontakt s jinými psy různých věkových kategorií. Je tím možné předejít i úzkostlivosti zvířete, která může negativně ovlivnit jeho život.