Co znamená barva dásní u vašeho psa

Datum:
26.4.2022 12:33
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/JACLOU-DL

Kontrola barvy dásní vašeho psa vám může poskytnout představu o jejich zdraví. Zdravé psí dásně mají pudrově růžovou barvu. Když se tato barva a další vlastnosti změní, může to znamenat, že něco není v pořádku. Barva dásní nemocného psa může být modrá, černá, světle bílá nebo jasně červená. Psí dásně, které nejsou růžové, mohou naznačovat problémy od onemocnění dásní až po srdeční selhání. Vždy je tento problém třeba konzultovat s veterinářem. 

JAK VYPADAJÍ ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Normální dásně mají mít žvýkačkovou růžovou barvu. Po stisknutí lehce zbělají a rychle se vrátí do původní barvy. Mají být kluzké, mokré a hladké, pokud po nich přejedete prstem. Nemají být lepkavé nebo suché. 

PROBLÉMY DÁSNÍ

Modré dásně - Pokud krevním zásobením proudí nedostatečné množství kyslíku, mohou psovi dásně zmodrat nebo zfialovět. V tuto chvíli je důležité kontaktovat veterináře 

Bledě růžové nebo bílé dásně - Toto zbarvení dásní způsobuje nedostatek krve nebo hemoglobinu. Nejčastěji se jedná o projev anémie nebo akutní ztráty krve. 

Jasně červené dásně - Když jsou dásně psa jasně červené, naznačuje přehřátí nebo stomatitidu. Psi s úpalem mají jasně červené dásně. Dále je to také známkou toho, že je v dásních zánět nebo jsou infikované. 

Výrůstky - nádory se běžně vyskytují na dásních psů. Někdy jsou tyto výrůstky benigní nebo zmizí samy a jindy jsou rakovinné nebo nakažlivé. 

Krvácení dásní - Stomatitida, zánět dásní a výrůstky mohou způsobit, že jsou dásně citlivé a náchylné ke krvácení. 

Ať už má váš pes jakýkoliv problém, je třeba ho řešit s veterinářem. Ten problém diagnostikuje a navrhne léčbu. 

foto: pixabay.com/Jeannette1980

zdroj informací: thesprucepets.com/ ADRIENNE KRUZER