Dalmatin, plemeno které proslavil Disney

Datum:
26.12.2021 22:23
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/RebeccasPictures

Středně velký přítulný pes, který má rád pohyb a je vysoce inteligentní. Toto plemeno je extrémně pudové, loajální a dobře se hodí pro práci i jako společník. Je známý svou historií jako hasičský pes a samozřejmě z kresleného filmu od Disney. 

HISTORIE 

O skutečném původu dalmatinů se vedou diskuze, ale důkazy o podobných typech psů sahají až do starověku. Je pravděpodobné, že plemeno ve skutečnosti nepochází z Dalmácie (Chorvatsko), ale je jisté, že byli kdysi v této oblasti využívání jako hlídači. Můžeme je najít v uměleckých dílech už z počátku 17. století. Dalmatin je známý pro svou spřízněnost s koňmi, což z něj udělalo původního a ceněného kočárového psa v Anglii. Běželi vedle kočáru, aby sloužili jako ochránci a symboly postavení. Pak také v noci hlídali stáje.

foto: pixabay.com/RebeccasPictures

PÉČE 

Má hladkou bílou srst s výraznými černými nebo hnědými skvrnami. Štěňata se rodí bílá bez skvrn, která se objeví až později. Toto plemeno vyžaduje o něco víc než jen základní péči, líná po celý rok. Pravidelným kartáčováním  můžete línání minimalizovat. Dobrá zpráva je, že jejich srst odpuzuje špínu a rychle shodí veškeré bláto nebo jiné nečistoty. Dbejte na pravidelné čištění uší, abyste předešli infekcím. Dalmatini jsou velmi energičtí, proto pro zachování dobré kondice potřebují spoustu cvičení a aktivit. Jinak jsou náchylní k přibírání na váze, úzkosti a dokonce k problémovému chování. Při nízké fyzické aktivitě mohou mít i sklon k nadměrnému štěkání.  

Zdroj informací: thesprucepets.com/ JENNA STREGOWSKI

foto: pixabay.com/RebeccasPictures