Je vhodné dávat psům mléčné výrobky?

Datum:
29.4. 16:30
Autor:
Jiřina Houžvičková

zdroj:pixabay.com/szcstms

 

Pes je především masožravec, proto si možná myslíte, že mléčné výrobky pro něj nejsou vhodné. Jak je to ale doopravdy? 

Zdroj:pixabay.com/GertrudEichinger

 

Každý pejskař jednou za čas přemýšlí o tom, jak obohatit jídelníček svého mazlíčka. Jak se dostaneme k mléčným výrobkům, je třeba rozlišit, které jsou pro psa vhodné a které ne. 

KRAVSKÉ MLÉKO 

Kravské mléko obsahuje laktózu a ta u psů způsobuje průjem, protože ji nedokáží strávit. Samozřejmě záleží i na množství, které pes sní. Rozdíl je u zakysaných výrobků, hlavně pokud preferujete BARF stravu. V tom případě můžete zakysaným výrobkem stravu zpestřit. Před zařazením tvarohu a jiných zakysaných mléčných výrobků do jídelníčku určitě proveďte test. Každý pes je originál a může na mléčné výrobky reagovat jinak. Buď bude mít běhavku po vylízání kelímku od jogurtu, nebo s ním nehne ani vanička tvarohu. Je třeba zdůraznit, že pes mléčné výrobky v jídelníčku nevyžaduje, ale pokud to jeho zažívání dovolí, jsou skvělým zdrojem bílkovin, vápníku a minerálů. Snažte se psovi dávat kvalitní, neochucené a neslazené mléčné výrobky. 

KOZÍ A OVČÍ MLÉKO 

Pokud budete psovi podávat mléčné výrobky z ovčího nebo kozího mléka, vždy proveďte stejný pokus jako u mléčných výrobků z kravského mléka. Opět je lepší podávat zakysané produkty, které ve správném množství zlepšují trávení, vylučování a pomáhají proti nadýmání. Zakysané výrobky celkově podporují imunitu. 

JAK ČASTO MLÉČNÉ VÝROBKY PODÁVAT? 

Mléčné výrobky zahrňte do jídelníčku psa maximálně 2x týdně. Doplnit je můžete například masem.

zdroj:pixabay.com/danielsfotowelt