Dovolená se psem: Co zajistit před a co je nezbytné?

Datum:
28.6. 21:38
Autor:
Kateřina Lulkova

Vypravit se na dovolenou je samozřejmě možné v průběhu celého roku. Nicméně dovolenková sezóna začíná v létě i díky tomu, že děti mají prázdniny. A tak se mnozí vydávají na dovolenou i se svým čtyřnohým kamarádem. Na co si dát pozor, než se vydáte na cestu vstříc zasloužené dovolené?

Co zajistit před cestou?

Pes musí mít vakcinaci proti vzteklině. Jedná se ze zákona o povinné očkování. Než se vydáte na dovolenou, zkontrolujte platnost očkování, zda je v pořádku.

Pokud se vypravíte na dovolenou se psem do zahraničí, musí být pes označen mikročipem. Pokud tomu tak není, nechte psa čipovat vaším veterinárním lékařem. Dále pes musí mít pas, tzv. petpas, což je jednotný doklad, jenž je platný ve všech členských státech Evropské unie. Pas psa je označen vždy kódem země, pro Českou republiku platí písmena CZ.

Co zabalit a nezapomenout?

Tak jako musíte zabalit věci pro sebe, je nutné přibalit i důležité věci pro vašeho psa. Kromě očkovacího průkazu či petpasu, je třeba mít s sebou i přípravky proti nevolnosti při cestování, neboť někteří chlupáči nemusí snášet cestu autem či autobusem zrovna nejlépe. Vhodný preparát je dobré předem konzultovat s veterinářem.

Dále nezapomeňte vzít misku na vodu, na jídlo a stravu pro psa. Určitě přibalte s sebou i oblíbenou hračku pro psa, vhod přijde i ručník na osušení psa na dovolené, když promoknete apod. Záleží také na tom, kam jedete a čím budete cestovat. Jestliže se vydáváte na dovolenou autem, ideální je vzít i pelech psovi či alespoň nějakou deku, na které bude moci spát.

Cestování autem

Nejčastější způsob, který je zároveň i nejvíce komfortní pro psa i pro vás. I zde však platí jisté zásady, které je zapotřebí mít na paměti a především se jimi řídit. V autě pes musí být zajištěn, buď musí být připoután speciálním psím postrojem, který lze připnout do klasického bezpečnostního pásu v autě či umístění do speciálního přepravního boxu, klece nebo pes bude v prostoru oddělen automříží.

Při cestování autem, zejména pokud se jedná o delší trasu, cestu do zahraničí, je dobré dělat přestávky, aby se pes mohl vyvenčit, proběhnout a hlavně také napít. Zejména v horkých dnech se vydávejte na cestu autem brzy ráno nebo naopak v pozdějších večerních hodinách. Nikdy nenechávejte psa samotného v uzavřeném autě.

Cestování autobusem či vlakem

I zde je třeba být připraveni a mít s sebou vše potřebné. Povinné je nejen mít psa na vodítku, ale hlavně musí mít náhubek. Samozřejmě majitel psa musí zajistit, aby pes neohrožoval ostatní cestující. Nezapomeňte počítat s tím, že psovi musíte koupit také lístek.

 

 

 

 


Další články