Elegantní tažný pes, to je Sibiřský husky

Datum:
27.12.2021 20:37
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/SonjaLindberg

Elegantní atletické plemeno s vysokou odolností a dychtivostí k práci. Toto přátelské plemeno bylo vyšlechtěno v severovýchodní Asii jako saňový pes. Má temperamentní a rozpustilou povahu. Přestože se jedná o psy plné intenzivní energie, mohou být při náležité péči milující a něžní. Do Ameriky byli přivezení přes Aljašku. Pokud žijete v aktivní domácnosti a máte dostatek času se věnovat svému psovi, tak je sibiřský husky ten pravý pes pro vás. Toto plemeno může vycházet s dětmi, pokud je pes správně vycvičený a socializovaný. 

HISTORIE

Pochází ze severovýchodní Asie, kde byli vyšlechtěni jako saňový psi. Během počátku 20. století se o toto plemeno začali zajímat na Aljašce a sibiřský husky byl přivezen do Spojených států. V průběhu let vynikali jako saňový psi. Nejpozoruhodnější byl transport antitoxinů do Nome na Aljašce během epidemie záškrtu. Připomínka této cesty zachraňující životy vedla ke každoročnímu závodu psích spřežení Iditarod Trail. Socha vedoucího psa, který dokončil běh, byla postavena v Central Parku v New Yorku v roce 1925. 

foto: pixabay.com/forthdown

PÉČE 

Díky husté, dvojité srsti sibiřského huskyho je plemeno schopné odolat velmi nízkým teplotám. Toto plemeno však není moc spokojené v horkém klimatu. Podsada sibiřského huskyho je měkká, zatímco krycí srst je silnější a mírně hrubá. Toto psí plemeno intenzivně líné pouhé tři týdnhy v roce (foukání srsti) a po zbytek roku líná minimálně. V době línání bude fuška udržet krok s úklidem domu, protože chomáče chlupů budou prakticky všude. Navzdory střední délce chlupů vyžaduje pravidelnou úpravu srsti. Jednou až dvakrát týdně svého huskyho pořádně vykartáčujte. 

Husky jsou energičtí a chytří psi, kteří mohou být hlasití. Mnoho z nich má touhu vyrazit na průzkum a útěk jim nedělá problém. Proto vyžadují pravidelný trénink a cvičení, aby byli šťastní a zdraví. Potřebují pevný plot, který je dostatečně vysoký, aby se přes něj nemohli dostat a chráněný i dole, aby se pod ním nemohli podhrabat. 

zdroj informací: thesprucepets.com/JENNA STREGOWSKI

foto: pixabay.com/rachnelson