Etiketa chovatele – jak být dobrým pejskařem
10.4.2022 11:46
Kateřina Veselá
foto: unsplash.com/Cristian Castillo
Často slýcháme nadávky na pejskaře, na ty nevychované chovatele nevychovaných mazlíčků. Jak se tedy chovat, abychom byli dobrými sousedy?
Nikdo nemá rád nevycválané psy, bohužel už si málokdo uvědomuje, že za každým nezbedným psem stojí jeho majitel a vychovatel, který je za něj zodpovědný. Za jeho výchovu, trénink, ale také za obezřetnost, předvídání situací, úklid a případnou omluvu a odčinění. Mít psa prostě neznamená jen vlastnit mazlíčka, se kterým si hrajete, dáváte mu najíst a venčíte ho. Je s tím spojena i spousta starostí a zodpovědnosti. Přinášíme pár tipů, co si pohlídat, abyste v sousedství i mezi přáteli nebyli za ty špatné pejskaře.
DOMA
Nevítat hosty skákáním či přílišným olizováním. I když jde návštěva do vašeho prostoru, ne každý je milovníkem zvířat a nemusíte o tom vědět. Není lehké svěřit se s vlastností, která vás může dostat na dno společenského žebříčku. A tak, než vypustíte svoji chlupatou smečku na právě vstupující návštěvu, zkuste raději svého psa naučit v klidu sedět, jít si na místo nebo ho alespoň držte, než se hosté aklimatizují.
Izolujte psa. Pokud je návštěva nesvá v přítomnosti vašeho chlupáče, dopřejte jí klid. I svému psu. Vy sice víte, že je hodný a za chvíli bude ležet spící pod stolem, ale návštěva ne. Nechte jej tedy jít na místo, do klece nebo do jiné místnosti. Budete oblíbený hostitel, který vnímá potřeby svých hostů.
foto: pixabay.com/andyround62
Odnaučte žebrání. Patří to sice ke každému chlupáči, ale ty neúprosné psí oči a tlama málem až v talíři může být, především lidem bez zvířecích mazlíčků, nepříjemná. Pokud to nejde odnaučit, a víme, že to není lehké, pokuste se alespoň psa uhlídat, aby si to nechal na později, až budete sami.
Zamezit štěkání. Ačkoli je pes především hlídač, pokud jej máte za domácího mazlíčka, je štěkání na pošťačky, dovozce balíků či jiných lidí, co zazvoní před vaším bytem nežádoucí. Můžete psa odlákat hračkou, změnit mu fokus cvičením anebo jej naučit přestat štěkat na povel. Samozřejmě záleží, co máte za štěkavce a jak moc vám na tom záleží. Ale každý, kdo zazvoní u vašich dveří vám poděkuje.
Udržte psa na pozemku. Pouštíte-li psa na zahradu, přesvědčte se, že zůstane za plotem, že není někde díra nebo že chlupatý parťák neumí podlézt či podhrabat opevnění. Nejen že se vyhnete hledání vašeho kamaráda po ulicích a útulcích, ale vaše vztahy se sousedy budou rozhodně lepší. A pokud váš pes není na zahradu zvyklý, nenechávejte jej tam příliš dlouho. Mohlo by dojít k nežádoucímu štěkání z nudy, a to se přes zahrady nese opravdu daleko.
VENKU
Pozor na značkování. Nenechte svého psa očůrávat domy, dveře, schody či předzahrádky sousedů. Mnoho lidí si dává na svých domech, trávnících i čistém okolí svého domova velice záležet a nezajímá je, že váš pes zrovna potřeboval. Představte si, jak by bylo vám, kdyby se vám cizí člověk vyčůral na fasádu. Pokuste se udržet svého psa až na volný trávník, park či strom.
Sbírejte hovínka. Spolu se značkováním omítek, jsou zanechané bobky tím nejhorším, co můžete, jako člověk žijící ve společnosti dalších lidí, udělat. Ano, psi za to nemohou, oni prostě dělají svou potřebu venku, ale na vás je, abyste po nich uklidili. Je to otázka pár sekund a lepší sbírat teplé hovínko, než šmatlat ve stovkách jiných a nosit si je domů na podrážkách.
foto: unsplash.com/AlexMotoc
Mějte psa na vodítku. I když je váš pes přátelský, nemusí být každý naladěn na seznamování s ním. Nemluvě o tom, že je to na většině míst povinné. Nespoléhejte na to, že je váš pes poslušný a přátelský, mnoho jiných psů takových není nebo mají zdravotní potíže a přiblížení vašeho chlupáče může vést k potyčce nebo panice či zhoršení zdravotního stavu. Pokud vyloženě trváte na tom, že vodítko používat nebudete, naučte svého parťáka alespoň ignorovat ostatní na ulici nebo jej včas odvolávejte. Když se míjíte na chodníku s někým jiným, je to prostě slušnost nenechat svého psa motat se přes cestu nebo zanechat chlupy na oblečení kolemjdoucího. Buďte ohleduplní, budete oblíbení.
Dovolte se. Pokud váš pes potřebuje nutně socializaci s jinými, nenechávejte ho běhat od jednoho chlupáče ke druhému. Mějte ho pod kontrolou a před očicháním se dovolte majitele. Jde o jednu větu, která ukáže, že máte vychovaného psa a sami máte vychování. O vyhnutí se rvačce nemluvě.
SPOLEČNOST
Mějte souhlas. I když máte kamarádského psa nebo jdete mezi přátele, vždy se ujistěte a dovolte, zda můžete psa vzít s sebou nebo s ním vstoupit (třeba do restaurace). Jednak to ukáže vaši empatii ohledně ostatních lidí a taky budou všichni připraveni na chlupatého parťáka.
Vyvenčete ho. Rozhodně před návštěvou zajistěte dostatečné vyprázdnění vašeho chlupáče. Není většího trapasu, než sbírat exkrement uprostřed nákupního centra. Taky je dobré s ním chvíli cvičit a unavit ho, protože unavená psí hlava nevymýšlí hlouposti a stane se nejoblíbenějším členem večírku. Unavený pes, hodný pes.
foto: pixabay.com/Robert Jones
Jednoduše platí - buďte ohleduplní k ostatním a nečiňte, co byste sami nechtěli, aby vám někdo činil. Je jasné, že ne na všechno se dá myslet, připravit a vše ohlídat. Někdy se prostě nepředloženosti stanou, něco se rozbije, zničí či zašpiní, někdo se vyděsí nebo je poskákán či umazán. V nejhorším případě se stávají i psí rvačky, ač je snaha velká. Stát se to může a není to konec světa. Vždycky ale přijměte zodpovědnost, přijměte důsledky, omluvte se a nabídněte nápravu, ať už materiální či finanční. Často nejde o nic vážného nebo nákladného, ale vy musíte nést statečně a férově svůj podíl vinny. Uvidíte, že většina bude jen za tento postoj odpuštěna.