Existují skutečně hypoalergenní plemena psů?

Datum:
13.5.2022 20:05
Autor:
Jana Klouparová

foto: pexels / Roman Odintsov

 

Toužíte po psí společnosti, ale máte alergii na psí chlupy? Uvádí se, že srst některých psů je méně alergenní než jiných. Existují ale naprosto hypoalergenní plemena?

Uslzené oči, kapesník neustále u nosu a svědící kůže, to zná každý alergik velmi dobře. Někteří psi se však uvádějí jako hypoalergenní? Jak tomu ve skutečnosti je a v čem se liší od ostatních psů?

KTERÁ PLEMENA JSOU MÉNĚ ALERGENNÍ

Jorkšírský teriér či pudl patří mezi plemena, která se obvykle zmiňují jako méně alergenní. Pravdou však je, že doposud nevznikla žádná stoprocentní studie říkající, že by bylo některé z plemen naprosto hypoalergenní. Jsou však způsoby. jak veškeré příznaky utlumit už v prvopočátku správnou péčí o psa. Máme na mysli potlačení příznaků alergie tím, že budete vašeho mazlíčka pravidelně čistit, vyčesávat mu srst a velmi pravděpodobně si na jeho alergeny také zvyknete.

I když neexistují žádní psi, kteří by byli technicky skutečně hypoalergenní, existují některá plemena, která jsou známá tím, že způsobují méně alergických reakcí než jiná. Mezi tyto patří například knírač nebo plemena s kudrnatou srstí jako je portugalský vodní pes, afghánský chrt nebo také psi s nízkým línáním jako maltézáci a úplně bezsrstí psi, pod které řadíme například čínského chocholatého psa.

CO ZPŮSOBUJE ALERGICKÉ REAKCE NA PSY

Mnoho lidí si myslí, že srst domácích zvířat způsobuje lidem alergickou reakci. Ve skutečnosti jsou to chlupy, které se uvolňují a nesou s sebou určité alergeny. Proto jsou méně alergenní psi s krátkou srstí nebo psi s kudrnatou srstí. Sliny jsou další častou příčinou alergických reakcí a mohou být vyvolány olizováním lidské kůže nebo pouhým slintáním.

JAK SI PORADIT S ALERGENY NAŠICH MAZLÍČKŮ

Alergie na domácí mazlíčky nemusí v mnoha případech bránit v užívání si života se psím kamarádem, i když pro dosažení nejlepších výsledků by měla být přijata určitá opatření a pravidelná péče. Alergeny, jako jsou srst a zejména vypadaná chlupy, by se měly pravidelně a často čistit, zejména na místech, na kterých váš pes tráví hodně času, například jeho pelíšek. Kromě toho by měl být váš pes pravidelně vyčesávaný, aby se předešlo hnilobě a hromadění chlupů. Psi, kterým nevadí pravidelné koupání, můžete i dvakrát až čtyřikrát do měsíce vykoupat. Pozor však na suchou kůži. Jedním z pomocníků je i užívání antihistaminik, které vám předepíše váš lékař na alergie.

I přesto, že neexistují oficiální tvrzení, že jsou někteří psi absolutně hypoalergenní, jsou psi s nízkým procentem línání nebo kudrnatá plemena, která vyvolávají příznaky alergií podstatně méně. Pokud jste ochotni přijmout určitá opatření v soužití se čtyřnohým mazlíček a vaší alergií, není důvod se této radosti naprosto vzdávat.