Falešná březost

Datum:
27.3.2022 12:16
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pixabay.com/Jools Theriault

Vaše fenka se najedou chová, jako by měla mít co nevidět štěňata, ale vy víte, že rozhodně nebyla nakryta psem. Co dělat? A může to být nebezpečné?

 

Falešná březost nastává nejčastěji dva měsíce po hárání. Takže zhruba ve stejnou dobu, kdy by bylo za jiných okolností silně pokročilé těhotenství. Fenka si opravdu myslí, že je těhotná, že opravdu čeká malá štěňátka a nevymluvíte ji to.

Příznaky

- Hnízdění

- Maminkovské opatrování malých plyšáků/hraček

- Neklid

- Olizování bříška

- Zmenšená aktivita a chuť k pohybu

- Ztráta chuti k jídlu

- Zvracení

- Nateklé mléčné žlázy

- Zvětšené plandavé břicho

Všechny tyto příznaky jsou stejné, jako by byla vaše fenka opravdu těhotná. Pro správné určení falešné březosti nestačí pouze „jistota“, že nebyla s žádným psem. Veterinář provede pohmat nebo nejlépe vyšetření ultrazvukem, kdy vyloučí případnou skutečnou březost.

foto:pixabay.com/ArminForster

Příčiny

Falešná březost je podle výzkumů způsobena rapidním poklesem progesteronu a následným nástupem prolaktinu, který způsobuje mimo jiné tvorbu mléka a umožňuje fenkám kojit. Takováto silná hormonální změna nastává právě dva měsíce po hárání a je běžná v březosti feny. Ale může nastat i při jiných situacích, nejčastěji při kastraci. Hormony v těle se vylučují po hárání, ať je fenka gravidní nebo není, ale někdy jsou prostě signály špatně přečteny.  To, proč se to u některých fen stane, u jiných nikdy a u dalších několikrát za život, se neví. Neexistuje na to žádný princip, žádný vypozorovaný důvod. Je jedno, jestli je fenka mladá, stará, plodná, neplodná, systém v tom prostě není. Jediná jistota je, že kastrované feny falešnou březostí netrpí.

Co dělat?

Většina případů je mírná a sama odezní do deseti dnů. Chce to jen trpělivost a čas. Dobré je přikládat chladivé či teplé obklady na mléčné žlázy, které jsou bolestivé a natékají mlékem. Pomáhá také snaha zamezit laktaci tim, že krátkodobě snížíte krmnou dávku i množství vody. Pokusit se také můžete o stáhnutí cecíků obinadlem. Rozhodně ale nechtěje své fence ulevit tím, že ji nastřádané mléko odstříkáte či odsajete. Prodloužili byste pouze trápení, protože tělo by to vyhodnotilo, že je mléka potřeba a tvořilo by dál. V extrémních případech je možné pomoci sedativ dosáhnout uklidnění a použitím analgetik ulevit od bolesti.

foto: pexels.com/Tima Mirashnichenko

 

Prevence bohužel žádná neexistuje, jelikož se prostě neví, co je spouštěčem. Jediné, co byste mohli udělat, je nechat fenku vykastrovat. Ale doporučuje se nechat tuto operaci až 10 týdnů po hárání, aby právě tato náhlá hormonální změna falešnou březost nespustila. Falešná březost je prostě jednou ze záhad psího těla, se kterou se musíme smířit. Štěstí je, že není nebezpečná ani dlouhotrvající, jen musíte být své psí holčičce oporou a pomoci ji překonat smutek a zmatení. Je to velmi psychicky náročné pro vás i vaše milované chlupaté kamarádky, ale společně všechno zvládnete.

 

 

 

Zdroj informací:

https://www.akc.org/expert-advice/dog-breeding/signs-false-pregnancy-dogs/

https://firstvet.com/us/articles/false-pregnancy-in-dogs