Filmoví psí hrdinové

Datum:
12.3. 09:13
Autor:
Jana Klouparová

 foto: pixabay.com/SarahRichterArt

 

Nejednomu z nás určitě utkvěl v hlavě pohled na plátno, na kterém psí společník zachraňuje rodinu, odvrací katastrofu, či rozveseluje celé kino. Je jich celá řada, ale někteří jsou v síni slávy zapsáni tučnějším písmem než jiní.

LASSIE

Asi nejznámější psí hrdinka. Lassie byla dlouhosrstá kolie, která svou oddaností, inteligencí a důvtipem překonávala nejen nástrahy zlých lidí, ale také neuvěřitelné vzdálenosti, jen aby se dostala ke své milované rodině. Kdo by takového psího hrdinu nemiloval? Film Lassie se vrací z roku 1943 vystřelil tuto fenku na hvězdné nebe jako raketu. A to i přes to, že fenku Lassie hrál ve skutečnosti pes Pal, což ale na výsledku nic nemění. Dlouhosrstá kolie se stala v Americe velmi populární a počet nových majitelů, po premiéře filmu, vzrostl šestinásobně. Pes Pal natáčel 40 dní, měl zázemí, o kterém se může leckterému českému herci jen zdát a také dvojníky. Po úspěchu prvního filmu pokračoval v natáčení hned dalších pěti, a navíc natočil i stejnojmenný seriál. Svou hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu si opravdu zasloužil. Jistě jste si všimli, že televize i film se hemží zvířecími miláčky stejně jako naše domácnosti. A není se co divit. Úspěch snímku je tím zaručen.

foto: pixabay.com/no-longer-here

 

RIN TIN TIN

Jméno psa, které je povědomé snad všem milovníkům psů. Je skloňováno a citováno v mnoha filmech, ale i vtipech. Rin Tin Tin ale není filmovou postavou, nýbrž skutečným psím hercem, který své postavy slávou překonal. Tento německý ovčák byl nalezen ve Francii na konci první světové války jako týdenní štěně a americkým vojákem dovezen do USA, kde ho vychoval, vycvičil a dostal k filmu. Svůj první film natočil v roce 1922 a následovalo dalších 28 snímků. Filmy tak známé nejsou, ale Rin Tin Tin dosáhl takové obliby, že byl v roce 1929 nominován na Oscara a údajně by ho i získal. Proto Akademie filmového umění a věd zavedla, že Oscara může získat pouze člověk. Dožil se krásných čtrnácti let a taky mu byla udělena hvězda na chodníku slávy v Hollywoodu.

foto: Chappel Bros. Inc

 

KOMISAŘ REX

Kdo by neznal německého ovčáka, který za melodie Na krásném modrém Dunaji proskakuje sklem? Ano, je to náš milovaný komisař Rex. Rakousko-německý seriál se točil od roku 1994 a to neskutečných deset let, kdy jej odkoupili Italové. Oddaný, chytrý, nápaditý, spravedlivý pes se smyslem pro humor, který nadevšechno miluje housky se salámem. To byl Rex. Ve skutečnosti jej však ztvárnilo hned několik psů. Tím prvním byl Reginald von Ravenhorst. Pejsek vybraný ze čtyřiceti uchazečů. Dokonalého komisaře našli producenti v útulku a jeho sourozence použili jako dubléry v nebezpečných scénách. Na své seriálové jméno však neslyšel a všichni jej museli oslovovat Reginald. Po sléze zvukaři snímky upravili. Po pěti letech odešel do důchodu a nahradil ho mladší Rhett Butler. Další čtyři psi si Rexe zahráli až v Itálii. Hollywoodskou hvězdu sice nemá, ale zasáhl srdce nejednoho diváka i u nás.

foto: pixabay.com/shelma25

 

BEETHOVEN 

I tak velké plemeno jako je bernardýn se dočkalo svého filmového výsluní. A to v roce 1992, kdy do kin a posléze na obrazovky dorazil film Beethoven. Nejde o ducha Ludwiga van Beethovena, ale, jak většina z vás ví, o krásné štěně rozměrů dospělých psů u jiných plemen, které je zachráněno z laboratoře a své jméno si lišácky vyťuká na klavír – svou Osudovou. Ve filmu jej hrál pes Chris a to také v pokračování filmu Beethoven 2.

 

foto: pixabay.com/vlaaitje

 

HAČIKÓ

V roce 2009 se na filmovém plátně zhmotnil skutečný příběh přátelství mezi člověkem a psem. Hačikó – příběh psa je americkou verzí japonského příběhu o oddanosti psa, který doprovází každý den svého pána na nádraží. Ve filmu si jej zahráli tři psi – Chico, Leylla a Forrest. „NEKUPUJTE HAČIKA" bylo varování filmařů v médiích, které mělo odradit od masivního pořizování tohoto psa, jako se dělo u jiných filmů s psími hrdiny. Jedná se totiž o plemeno Akita Inu, které rozhodně není pro každého. Je dosti obtížné s tímto tvrdohlavým a svébytným psem vyjít, chce to opravdu zkušeného chovatele a na život s ním se dobře připravit. Obavy z přílišného zájmu o tyto „mazlíčky", jen kvůli filmové podobě, byly určitě na místě a je jedině dobře, že si filmaři toto riziko uvědomovali. Dokonce před koupí tohoto plemene varoval i sám Richard Gere, který si při natáčení filmu zahrál Hačikova pána. V Japonsku byl však původní, skutečný Hačiko natolik oblíbený, že v den jeho úmrtí se držel státní smutek a jeho ostatky jsou uloženy v Národním vědeckém muzeu v Tokiu.

foto: pixabay.com/uadrienn

 

MARLEY

Není to sice zrovna hrdina, od ostatních v tomto výčtu se liší svou ne úplně vysokou inteligencí ani žádnými strhujícími záchranářskými výkony, ale i přes to si získal srdce milionů lidí. Tento snímek se řadí k filmům, které vás stoprocentně rozpláčou. „Jestli nechceš brečet, nepouštěj si Marley a já“ byla často vyřčená věta. Film z roku 2008 ukazuje normální život rodiny a jejich pejska. Jak obyčejné, řeknete si, ale právě ta obyčejnost a nevyhnutelnost života činí toto dílo neobyčejným. Marleyho si ve filmu zahrálo 22 psů – od štěněte starého 6 týdnů až po 14letého psa. A pokud jste neviděli, je čas na nápravu. Kapesníky připravit.

foto: pixabay.com/NeelShakilov

Filmů a seriálů s psími hrdiny je jistě více a zasloužili by si pozornost všichni. Proto vzdáváme pomyslný hold všem ostatním, jako je Bílý tesák, Goro, Benji, K-9, Hooch a dalším a věříme, že některého psího hrdinu přizvete k sobě na obrazovku a tím jej necháte znovu ožít.