Foxteriér je výstavní pes, ale i skvělý hlídač

Datum:
30.12.2021 22:51
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/SueShawn

Pravděpodobně každému se při pohledu na foxteriéra vybaví příběh Dášenky od Karla Čapka. Foxteriér se skvěle hodí pro každého, kdo hledá hravého a zábavného společníka. Jejich půvabné, atletické rysy z nich také dělají mistry výstavních psů. Na tomto plemeni je jedinečné, že existují dva typy foxteriérů. Jeden je známý jako drátěný foxteriér a druhý je hladký na základě struktury jejich srsti. Dalším charakteristickým rysem je hlava. Hlava hladkosrstého je více ve tvaru V. Jinak jsou obě plemena v podstatě totožná. 

foto: pixabay.com/PIX1861

HISTORIE 

Plemeno vzniklo koncem 18. století v době rozkvětu britských honů na lišky. Kdy bylo jejich úkolem vylákat lišku z jejího doupěte. Lov na lišky je nyní v Anglii zakázán, ale byla to vášeň britské šlechty po celé generace. Tito psi byli speciálně vyšlechtěni, aby honili malou zvěř ze svých doupat. 

PÉČE

Péče o foxteriéra se liší v tom, zda je váš pes výstavní, nebo rodinný společník. Ovšem i jako rodinný společník bude potřebovat jednou za čas vykartáčovat. Potřebují pravidelně zastřihávat drápy a kontrolovat uši. Mají zálibu v hrabání, takže občasná koupel bude potřeba. Jako většina teriéru potřebuje i foxteriér pravidelný pohyb. Výcvik těchto odvážných, hravých psů bude vyžadovat velkou dávku důslednosti a trpělivosti. Přestože je plemeno velmi inteligentní, jsou také nezávislí a snadno se začnou nudit. Proto je lepší když jejich výcvik nebude příliš dlouhý, ale spíše kratší a poutavý. Jako u každého psa je i zde důležitá socializace, protože foxteriérové mohou být žárliví nebo agresivní vůči ostatním domácím mazlíčkům. Jsou přirozeně ostražití a díky tomu mohou být vynikajícími hlídacími psy. 

foto: pixabay.com/SueShawn