Alergie na psy. Jak ji zvládnout s chlupáčem po boku.

Datum:
1.5. 10:15
Autor:
Jiřina Houžvičková

Zdroj:unsplash.com/DanielLincoln

 

Když zjistíte, že trpíte alergií na psy, neznamená to, že se ho musíte zbavit. Poradíme vám jak ji zvládnout. 

zdroj:unsplash.com/pajevictoria

 

Nejvíce alergenů  se u psů vyskytuje ve slinách, potu, šupinkách kůže, v moči a v roztočích pod srstí. Právě z toho důvodu se alergická reakce spouští především po přímém kontaktu se psem. Při mazlení nebo hraní se více uvolňují chlupy, pes vás poprská a olíže. Pokud trpíte alergii, rozhodně vám nepomůže, pokud psa zavřete do jiné místnosti. 

CO DĚLAT?

V první řadě je třeba zajít za alergologem a zjistit, na co přesně jste alergičtí. Jestli ještě psa nemáte, podle výsledků si vyberte rasu, která vám bude vyhovovat. Nejvhodnější bývají bezsrstá plemena, u psů se srstí je třeba dodržovat pravidelnou hygienu. 

Při alergii je třeba dbát na pravidelný úklid a vyhnout se v domácnosti zbytečnému textilu. Právě textil zachycuje nejvíce chlupů a roztočů. Minimálně jednou týdně udělejte větší úklid, utřete prach a vyperte nezbytný textil, který se v bytě nachází. 

U psů se srstí dbejte na pravidelnou hygienu. Vyčesávání, otírání vlhčeným ubrouskem a používání speciální kosmetiky, která alergeny potlačuje. Koupání dodržujte alespoň dvakrát týdně. 

Úžasným pomocníkem při alergii je čistička vzduchu. Zachycuje poletující alergeny a zlepšuje vzduch v bytě. Investujte peníze do výkonného vysavače, který vytáhne z koberce všechny nečistoty. 

Nezapomínejte dodržovat i osobní hygienu, jak po přímém, tak i nepřímém kontaktu se psem. Pravidelné mytí rukou a převlékání osobního textilu. 

zdroj: pixabay.com/EgorGordeev

 

Bohužel i alergie je častým důvodem odložení psa do útulku. Pokud psa máte opravdu rádi, pokuste se nejdříve dodržovat preventivní opatření a situaci zkonzultujte se svým lékařem alergologem, který vám může poradit i jiné možnosti..