Jak zastavit svého psa v boji s druhým psem?

Datum:
29.8.2021 16:40
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Collins Lesulie

Pokud jste se již stali svědky rvačky psů, jistě víte jak je to nepříjemný pocit. Psi si během toho mohou ublížit, nebo se dokonce zabít. Víte, jak v takové situaci zasáhnout? 

Když je v potyčce zapojen i váš pes, je velmi těžké odolat přirozenému instinktu, skočit dovnitř a zastavit boj. Stačí jeden špatný pohyb a psi mohou  zranit i vás. Naštěstí existují alternativy, jak psy od sebe odtrhnout. Jako majitel psa musíte vědět, jak v této situaci jednat. 

PROČ PSI BOJUJÍ? 

Psi se do bojů dostávají z různých důvodů, z nichž většina je zakořeněna v přirozených psích instinktech . A existují určité situace, které mohou i z nejpřátelštějšího psa udělat začarovaného bojovníka.

  • Mnoho bojů je teritoriálních, například když na váš pozemek vstoupí neznámý pes.

  • Nutkání chránit lidi ve smečce, v jídle nebo v nějakém cenném držení, může vašeho psa vyprovokovat k útoku na jiného psa.

  • Přehnaná stimulace a to, co mohlo začít jako přátelská hra, může zajít příliš daleko a může dojít k boji.

  • Přesměrovaná agrese je běžná u psů, kteří jsou normálně přátelští, nebo žijí společně. Když jeden pes nemůže dostat něco, co chce, nebo se stane příliš frustrovaným, může to vztáhnout na svého nejlepšího přítele jednoduše proto, že je to nejbližší cíl. 

  • Někdy se psi prostě neshodnou . Na druhém psovi může být něco, co se agresorovi nemusí líbit, ať už jde o jeho osobnost, čich nebo něco jiného.

foto: unsplash.com/Tadeusz Lakota

 

JAK ZASTAVIT BOJ? 

Nikdy se nesnažte postavit mezi dva psy, kteří se perou. Ani se nepokoušejte, je zatáhnout za obojek. V zápalu boje vám může ublížit i váš pes. Pamatujte, že pes bude potřebovat vaši pomoc v případě, že bude zraněný. Existuje několik způsobů jak se můžete pokusit souboj rozbít a zároveň zůstat v bezpečí. 

  1. ZŮSTAT V KLIDU 

Nesmíte začít panikařit, křičet na psy a lidi okolo. Vaše nervozita přechází i na psa a podporujete tak jeho bojovou náladu. 

  1. DO BEZPEČÍ 

Během rvačky dvou psů by měli být v blízkosti maximálně majitelé psů. Kolemjdoucí lidé a děti by mohli přijít k úrazu. 

  1. VODA

V případě, že máte k dispozici hadici s vodou, puste silný proud psům na hlavu. Můžete použít i kbelík, nebo flašku vody, ale bude to mít menší účinek. Dále se také radí octová voda v rozprašovači. Psům je tato vůně velmi nepříjemná a může je odradit, ale pomůže spíše v menší potyčce. 

  1. HLUK

V tomto případě křičení nepomůže, ale zvuk klaksonu od auta může být pro psa natolik nepříjemný, že ho odtrhne od boje. 

  1. PŘEDMĚTY PO RUCE 

Někdy mohou pomoci věci, které máte při ruce. Například pokud máte u sebe deku, přehoďte ji přes psy a máte větší možnost je od sebe bezpečně odtrhnout. Dále může pomoci deštník. Pokud máte deštník s dlouhou rukojetí, abyste ochránili své ruce, ale zároveň dokázali rozdělit psy. 

Rozptýlení může přinést majitelům alespoň příležitost bezpečně odstranit jejich psy z boje. Nicméně, stejně jako mnoho jiných běžně doporučovaných technik, tyto obvykle nefungují dobře v případě vážných soubojů.

foto: unsplash.com/Jay Heike

PO BOJI

Vždy mějte na paměti bezpečí všech, jakmile jsou psi od sebe, držte je oddělené a nepouštějte je tam, kde mohou znovu komunikovat, i když se zdají být klidní. Když jsou venku, každý pes by měl být odveden do svého domova nebo bezpečně umístěn v autě. Pokud boj mezi vašimi psy vznikl u vás doma, dejte je do oddělených místností nebo v ideálním případě do jejich kotců. Zkontrolujte, zda váš pes není zraněn, a bez ohledu na to, jak drobná zranění se jeví, okamžitě kontaktujte veterináře. Váš pes by měl být vyšetřen, protože poškození způsobené kousnutím druhým psem není vždy pozorovatelné netrénovaným okem. A co je nejdůležitější, udělejte si čas a zjistěte si více o soubojích, abyste byli v budoucnu co nejlépe připraveni. Prevence je v konečném důsledku nejlepším způsobem, jak eliminovat boje.

 

zdroj informací: thesprucepets.com/JennaStregowski