Mohou psi jíst rajčata?

Datum:
4.9.2021 08:19
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Lars Millberg

Na zahrádce vám dozrávají rajčata a přemýšlíte, že je přidáte do jídelníčku i vašemu psovi? Můžete, nebo ne? 

Pro nás jsou rajčata osvěžující a lahodná pochoutka v letních dnech. Ovšem pro vašeho mazlíčka mohou mít špatné následky. 

NEBEZPEČÍ RAJČAT 

Tato zelenina včetně paprik, lilku a brambor, obsahuje toxické prvky, ale přesto má i své jedlé části. To znamená, že zatímco rajčatové plody obsahují pro psa mnoho zdravotních výhod a mohou být podávány jako příležitostná pochoutka, zbytek rostliny může být toxický. Tomatine je toxická látka nacházející se v rostlině na kterých rajčata rostou. Při konzumaci většího množství může být pro vašeho mazlíčka i jedovatá. Malé množství tomatinu, které je přítomno ve zralých rajčatech, je považováno pro psy za bezpečné. Zelená rajčata mají více tomatinu. 

ÚČINKY TOMATINU PRO PSY 

Nejčastějším příznakem otravy tomatinu je průjem, nebo zvracení. Pokud váš pes snědl větší množství, může vykazovat příznaky jako je svalová slabost, rozšířené zornice, nebo abnormální srdeční frekvence. V tuto chvíli je třeba vyhledat okamžitou pomoc veterináře. 

foto: unsplash.com/Tatiana Rodriguez

Stejně jako u lidí, mohou rajčata i u psů způsobit kyselý reflux. A i když je to vzácné, může mít váš pes na rajčata alergii. Vždy je lepší se na přidání nové potravy domluvit s veterinářem a zařadit ji do jídelníčku postupně.

 

zdroj informací: thesprucepets.com/JenniferLesser