Jaký vliv má hudba na naše psy?

Datum:
25.4. 08:37
Autor:
Kateřina Veselá

                                                                                                                                                                     foto: unsplash.com/Avi Naim

 

V klidu se posadíte, dáte si něco dobrého k pití, pustíte si oblíbenou hudbu a najednou je vám blaze po těle i po duši. Může ale hudba uklidnit i vašeho psa?

Jak je všeobecně známo, hudba má neoddiskutovatelný vliv na lidskou psychiku. Když je vám smutno, máte špatnou náladu, nemůžete se probudit nebo když máte chuť jen tak blbnout, u toho všeho vám může muzika pomoci. Dokonce se objevují i muzikoterapie, kdy má hudba údajně vliv na tělo a jeho regeneraci. Jak je to ale s našimi mazlíčky? Psi slyší velice dobře a není tedy nemožné, aby hudbu nevnímali. Může na ně mít vliv? Dokáže je uklidnit? Nebo rozdovádět?

VLIV HUDBY NA CHOVÁNÍ

Podle výzkumu z roku 2012 zveřejněné v Journal of Veterinary Behavior má hudba opravdu vliv na psí chování. Záleží samozřejmě na stylu hudby. Studie dokázala, že například pop-music nechává psy naprosto chladnými. Heavy-metal naopak psy provokuje ke štěkání a vytí, dostává je do stresu a můžou být agresivnější. Naopak klasická hudba navozuje pejskům pocit klidu a uspává je.

Zároveň se také zjistilo, že nejde jen o styl hudby, ale také o délky tónů, o rytmičnost a rozmanitost v melodii. Rychlý sled krátkých tónů psy zneklidňují. Uklidňující efekt mají nejvíce dlouhé tóny bez přílišných melodických změn. Klasická hudba se zdá být dobrým pomocníkem při snižování stresu u vašeho pejska, například při novoročních ohňostrojích či bouřce. Samozřejmě je tu ale veliká proměnná, a to je konkrétní nálada vašeho parťáka. Jeden den může milovat Mozarta a druhý den si klidně vychutná Metallicu.                                                                                      
                                                                                                                                           

                                                                                                                                              foto:unsplash.com/Omar Roque

 

KONCERT PRO PSY

Spojitostí mezi hudbou a psy se zabývala také zpěvačka, houslistka, muzikantka a performerka Laurie Anderson. Měla utkvělou představu, že má koncert a diváky jsou pouze psi. A to se ji splnilo. V roce 2010 uspořádala v Austrálii před budovou opery v Sydney koncert jen pro psy. Shromáždilo se na stovky psů a Laurie pro ně hrála se svými přáteli. Hlasitost byla „dog friendly“, tedy nízká, aby nedošlo k úleku nebo nepředloženému chování. Když koncert skončil, psi začali štěkat a vít. „Byl to nádherný zvuk," řekla posléze Laurie. „Psi štěkali pět minut. To byl nejšťastnější moment v mém životě."

ZVÍŘECÍ PLAYLIST

Na to, že psi můžou poslouchat muziku se zaměřila i hudební banka Spotify. Zjistili si, že až 71 % majitelů domácích mazlíčků pouští hudbu i jim. Odkazují se na to, že mnoho majitelů zvířatům zpívá nebo s nimi tančí a věří, že se jim líbí stejná muzika. A tak Spotify umožnilo vytvořit playlist speciálně pro zvířecího kamaráda. Je to jednoduché – vyberete z pěti zvířat – pes, kočka, křeček, pták nebo leguán, dále sdělíte něco o svém zvířeti – povaha, co má rád, jak je aktivní a na závěr dodáte jeho fotku a jméno. Spotify vám vygeneruje hudební seznam, který se bude líbit vašemu mazlíčku ale údajně i vám.

                                                                                                                                                           foto: unsplash.com/samia liamani

 

Jak je vidět, pejsci a také ostatní zvířata hudbu vnímají a reagují na ni. Můžete si tedy se svým miláčkem udělat hezkou chvilku a pustit si vaši oblíbenou muziku. Uvidíte, zda vaše oblíbená bude i jeho. Jen nezapomeňte, že psi mají vynikající sluch, mnohem citlivější než vy, a proto to s hlasitostí nepřehánějte. Nevrlá reakce potom nemusí být vůbec na výběr hudby.