Hyperventilace
21.3.2022 12:24
Kateřina Veselá
foto: unsplash.com/May Gauthier
Rychlé dýchání a funění zná u psů asi každý. Kdy je to v pořádku a kdy byste měli určitě zbystřit?
Zdravý pes v klidovém stavu má kolem 30 nádechů za minutu, při větší aktivitě je to 35-40 nádechů, cokoli nad 40 už je abnormální dýchání a možná hyperventilace. Hyperventilace znamená zrychlené a prohloubené dýchání, při kterém je přísun kyslíku větší, než je aktuální potřeba organismu. A to vede k poklesu CO2 v těle a důsledkům s tím spojeným (křeče, brnění atd.). Hyperventilovat nechce člověk, natož pes. Samozřejmě ne každé rychlé dýchání znamená rovnou hyperventilaci a s tím nutný odjezd k veterináři či do nemocnice. Ztěžka dýchat mohou psi z několika důvodů:
Aktivita
Nejjednodušším vysvětlením rychlého dýchání je zvýšená aktivita. Pokud jste si právě usilovně hráli, váš pes prohnal srnku nebo jste byli na cvičáku, je jasné, že je váš pes uhnán, a proto více dýchá. Asi jako vy, kdybyste doběhli maraton (nebo tramvaj). Potřeba kyslíku při aktivitě je větší a je to tak v pořádku. Dýchání se uklidní během několika minut.
Teplo
Dalším neškodným a častým důvodem je horko a snaha psa se ochladit. Chlupáči nemají potní žlázy, kterými by odváděli teplo z těla, jako lidé, a jedním z mála možností, jak se psi ochlazují je právě dýchání. Vyměňují tím rychle teplý vzduch zevnitř za chladný z venku. Proto vidíte svého parťáka více dýchat v letních měsících či přetopených bytech.
foto: unsplash.com/Csaba Talaber
Stres a bolest
Pokud váš pes rychle dýchá, a přitom není teplo ani právě nedoběhl z parku, příčina bude složitější a dost možná psychická. Stavy úzkosti se mohou u psa projevovat právě hyperventilací, patří to do řeči psího těla. Stres nebo i bolest, která uvádí psa v diskomfort, se dává těžko najevo beze slov. Odehrává se to uvnitř a není to zjevné. Je důležité najít spouštěč stresu, při jeho odstranění by se měl pes do 15 minut uklidnit. Pokud se tak nestane, nemáte správný zdroj úzkosti anebo bude příčina jinde. Zdroj bolesti se bude odhalovat hůře, ale veterinář vám jistě pomůže.
Úpal
Tady už přestává sranda. Úpal je velmi nebezpečný, dochází k přehřátí organismu, samoochlazení psa nestačilo a dochází ke kolapsu. Pokud byl váš pes vystaven horku a přes snahy o ochlazení nepřestává hyperventilovat, je to život ohrožující a je nutné vyhledat veterinární pomoc.
Zdravotní problém
Bohužel i zdraví našich miláčků je křehké a hyperventilaci způsobuje hned několik chorob či syndromů. Například:
Tracheální kolaps – vyskytuje se často u malých plemen (jorkšír, čivava a další), jde o kolaps průdušnice, kdy se dýchací cesty zužují, až není možné dostat vzduch do plic.
Laryngální paralýza – nejčastěji se vyskytuje u labradorů. Velmi zjednodušeně jde o nedostatečné odklápění chrupavkovité chlopně mezi hltanem a hrtanem a tím se pes vlastně dusí.
Srdeční selhání – problémy se srdíčkem jsou velmi častým důvodem k rychlému dýchání. Srdíčko nestíhá pumpovat správně krev a hnát ji po těle, dochází k návratu krve do plicních sklípků, které se tlakem nemohou pořádně nafouknout.
foto: unsplash.com/Nathalie Ehrnleitner
Brachycefalický syndrom
Hlasité, těžké a zrychlen dýchání včetně chroptění a chrápání je typické pro brachycefalická plemena jako je mops, buldoček a další psy se „zmáčknutým“ čumákem. Jde o sníženou průchodnost dýchacích cest vlivem krátké nosní přepážky, špatně tvarovaných nosních dírek, prodlouženého patra a jiných anatomických vrozených nedokonalostí. Většinou jde o celoživotně ztížené dýchání, které omezuje chlupáče v aktivitě a nikdy to nebudou sportovci vytrvalci. Ale ve většině případů se daří vyhnout operativnímu zákroku.
Ať už je váš pes uřícen nebo funí i v klidovém stavu, vždycky dbejte zvýšené pozornosti. Mnoho potíží jde vyřešit léky či operativně a nemusí znamenat hned to nejhorší. Ale pouze včasný zásah veterináře může pomoci. Pokud se vám tedy zdá cokoli abnormálního, váš psí doktor je tu pro vás.
Zdroj informací:
https://www.thesprucepets.com/why-does-my-dog-hyperventilate-when-excited-3385026