Inteligentní a aktivní, taková je Border kolie

Datum:
18.11.2021 12:15
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Anna Dudková

Energický, inteligentní, středně velký pes, který dokáže tvrdě pracovat. Border kolie jsou nejšťastnější, když pracují nebo si hrají, ale dokáží se i pomazlit. Patří mezi velmi oblíbená plemena a jejich sklon k stádovitosti je dělá vhodnými k malým dětem. 

HISTORIE

Pochází z ovčáckých psů na Britských ostrovech a jsou pojmenováni podle hranice Anglie a Skotska. V polovině 19. století si toto plemeno oblíbila královna Viktorie. Kolie si udržela pověst vysoce inteligentního pracovníka. Byly velmi úspěšné v pasení, agility, frisbee a mnoha dalších aktivitách. Oficiálně uznána AKC byla v roce 1995.

foto: unsplash.com/Lukáš Růžička

PÉČE

Border kolie může mít buď hrubou, nebo hladkou a středně dlouhou dvojitou srst. Je složena z krycí srsti a měkké podsady. Potřebují pravidelnou úpravu. Každé tři měsíce koupel a pravidelné kartáčování zajistí, že se srst nezacuchá. 

POPIS PLEMENE

Border kolie patří mezi nejchytřejší psí plemena a snadno se učí novým věcem. Nezapomeňte svého psa socializovat, aby byl v klidu za každé situace. Trénink je pro kolie nezbytný a zábavný. Potřebuje opravdu spoustu cvičení a aktivit, aby udrželo tělo a mysl v dobré kondici. Minimálně jí musíte zajistit pravidelnou a dlouhou procházku. Jsou náchylné na pronásledování aut, proto je mějte raději na vodítku. Vynikají ve většině psích sportů. Pokud nepatříte mezi aktivní lidi, není border kolie tím pravým psem pro vás. Nehodí se ani do rodiny s více domácími mazlíčky. Jsou skvělý hlídači, protože mají  citliví sluch, tak vás upozorní na každý neznámí pohyb. 

zdroj informací: thesprucepets.com/JENNA STREGOWSKI

foto: unsplash.com/Baptista Standaert