Jak a kdy u psa vyvolat zvracení

Datum:
27.3.2022 13:02
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/ewka_pn

Od špinavých ponožek po plastové hračky, psi strkají do tlamy téměř vše. Pokud je necháte chvíli bez dozoru mohou spolknout nebezpečné cizí předměty nebo dokonce jedovaté toxiny, jako jsou nemrznoucí směsi, jedovaté pokojové rostliny a zakázané lidské jídlo. V případě, že váš pes sní něco nebezpečného, vyvolání zvracení může být první krok k záchraně jeho života. Ne všechny situace však vyžadují toto drastické opatření. Z tohoto důvodu je důležité vědět, kdy se zvracení vyvolávat nemá a když, jak to udělat. 

KDY VYVOLÁVAT ZVRACENÍ 

Je důležité připomenout, že vyvolání zvracení není v mnoha případech tím nejlepším řešením a to ani v případě, že pes pozře jed. Vyvolání zvracení by mělo být prováděno na základě doporučení od veterináře, nebo odborníka na kontrolu jedů pro domácí zvířata. Při požití toxických potravin, nebo léků se příznaky mohou rozvinout již za 20 minut, ale i za několik dní. 

Pokud váš pes snědl hroznové víno, nebo ibuprofen, může vyvolání zvracení pomoci dostat část toxinu z trávicího traktu. 

KDY NEVYVOLÁVAT ZVRACENÍ 

Některé spolknuté předměty a jedu jsou stejně nebezpečné nechat vyzvracet, jako je nechat klesat. Ostré předměty, jako jsou špendlíky, cvočky, úlomky skla, nebo plastu, mohou pořezat vnitřnosti vašeho mazlíčka. Nečekejte, až ostré předměty projdou vaším psem. Veterinář musí tyto předměty chirurgicky odstranit. Okamžitě vezměte štěně na pohotovost. 

foto: pixabay.com/garisquehago

JAK VYVOLAT ZVRACENÍ 

V první řadě zavolejte veterináři a poraďte se s ním. Pokud nejste od něj daleko, je nejlepší přivést psa do ordinace, který se o vše postará a bude vše bezpečnější. V případě, že je veterinář daleko a po telefonu vás informuje, že je vyvolání zvracení potřebné, je čas jít na věc. Čím dříve, tím lépe. Někdy se doporučuje podat malé množství jídla před zvracením. Někdy zředění jedu jídlem pomáhá oddálit jeho vstřebávání. O tom vás ovšem bude informovat veterinář. U pevných předmětů může jídlo také fungovat jako vycpávka a mazivo, když se předmět vrací. Podejte štěněti 3% peroxid vodíku kapátkem, nebo plastovou stříkačkou. Ujistěte se, že stále šumí, jinak nebude fungovat. Veterinář vám poradí jaké množství na základě jeho velikosti. Peroxid vytvoří pěnu v tlamě. Tato kombinace obvykle vyvolá u psa zvracení asi do pěti minut. Pokud pes nezačne do 15ti minut zvracet, poraďte se s veterinářem. Poté co se váš pes vyzvrací, může chtít váš veterinář, abyste přinesli vzorek. Veterinář nabidne protijed, nebo jiná opatření, aby měl váš pes nejlepší šanci na vyléčení. 

zdroj informací: thesprucepets.com/AMY SHOJAI a ALYCIA WASHINGTONOVÁ