Jak dopomoct svému psovi kvalitně stárnout

Datum:
13.5.2021 08:39
Autor:
Jana Klouparová

 

foto: pexels.com / Jean Alves

 

Váš pes už není štěně, pohybuje se pomaleji, rychleji se unaví, ale přesto potřebuje být v určitém slova smyslu aktivní. Jak navodit rovnováhu, aby měl váš pes senior vše, co potřebuje?

Váš úkol je jasný, musíte se naučit respektovat stárnoucí tělo vašeho psa, stejně jako ho udržet alespoň částečně aktivní. A to zejména, pokud nemá žádná zranění či zdravotní problémy, je nezbytné s ním chodit na procházky, případně i cvičit.

Nejenom procházky, ale také hry s vaším mazlíčkem v každém věku pomáhají udržet si sílu a dobrý svalový tonus. Navíc tak držíte svého psa od nadbytečných kil, které zatěžují klouby i vnitřní orgány. Klíčem k celému úspěchu je snížit intenzitu, na kterou byl pes zvyklý, když byl mladý, tedy kratší procházky případně kratší hry. Jděte s ním na procházku raději třikrát denně na dvacet minut, než jednou na hodinu a půl.

Jak poznat, že je toho na vašeho psa moc?

Sledujte svého psa, zkuste vyhodnotit, zda má menší radost z toho, že jste vyrazili na procházku, jestli je dříve unavený, jestli se na procházce zastavuje. Stejně tak si pes může sedat, těžko se pak zvedat na nohy, kulhat nebo dokonce odmítnou naskočit do auta. Tyto signály ukazují, že potřebuje přibrzdit.

Starší psi navíc mohou trpět osteoartrózou, která je v určitém věku poměrně běžná, stejně jako u lidí. Pohyb je pro ně pak bolestivý. V takovém případě stav vašeho psa konzultujte s veterinářem, který vám pomůže alespoň zmírnit příznaky kloubního onemocnění.

 

foto: pexels.com / Lisa

 

Sledujte předpověď počasí

I na psy a jejich zdraví má počasí velký vliv. Zejména vysoké teploty v létě jim mohou život nepříjemně komplikovat. V takových dnech jděte na procházku brzy ráno, nebo až později večer, kdy je vzduch chladnější a procházka tak pro vašeho psího seniora přijatelnější.

Stejně tak může vašemu stárnoucímu psovi vadit i zima, která kloubům moc nepřidává. Pak není od věci zvážit psí oblek nebo bundu. Pokud má pes klouby ráno ztuhlé, nechejte ho ať se pomalinku rozhýbe a na procházku jděte později. Rozhýbat klouby můžete i pomocí speciální psí fyzioterapie, kde vás naučí, jak se psem cvičit.

Fyzioterapie pro vašeho psa

A není to jen cvičení, ale zejména plavání, které psí fyzioterapie umožňuje a kloubům vašeho psa, stejně jako jeho srdci a svalům velmi prospívá. Klouby jsou ve vodě odlehčené a nezatěžují se.

Ulevit psům můžete i na schodech speciálním postrojem, který je na trhu k dispozici. Do auta si nachystejte starou fošnu, po které pes přejde a nemusí do auta skákat. Jsou to sice malé krůčky, ale pro vašeho psa velká úleva.

A pokud máte alespoň trošku našlápnuto k alternativní medicíně, někteří veterináři říkají, že i akupunktura si s artritidou dokáže poradit.