Jak na dokonalou fotku vašeho psa v šesti krocích

Datum:
13.6. 14:51
Autor:
Lenka Lvíčková
Kategorie:
Foto,video,

foto: Pexels / Johann

 

Ať už se chystáte fotit mobilem nebo profi foťákem, je pár základních pravidel, které vám pomůžou k dokonalé fotce. Vyfoťte svého psa tak, jako ještě nikdy dříve.

Správně zaostřit, vybrat vhodné pozadí nebo pořídit akční snímek vašeho čtyřnohého není vždy snadné, ale nemusí to být zároveň ani složité. Profesionální fotografka Laurie Clouthier na svém Instagramu zveřejnila pár praktických rad a scénářů, jak na perfektní fotku.

ZACHYŤTE OSOBNOST SVÉHO PSA

Prvním pravidlem fotografování domácích mazlíčků je zvýraznění charakteru vašeho psa. Fotografka Laurie Clouthier navrhuje, abyste vybrali takové místo na focení, kde se váš pes cítí bezpečně a pohodlně. Pak můžete z celého procesu focení udělat skvělou zábavu. Můžete si s sebou přinést oblíbené hračky vašeho mazlíčky i odměny, které ho uklidní nebo dobře naladí. Jejich osobnost pak zvýrazněte pomocí dovádění a známých her nebo oblíbených triků. Vnímejte však potřeby vašeho psa a nenuťte ho do něčeho, do čeho se mu nechce. Hezkou fotku tak stejně nezískáte.

TRIKY PROFESIONÁLNÍHO FOTOGRAFA

Není od věci se přiučit od těch, kteří své práci perfektně rozumí. Clouthier doporučuje fotit psy ve stínu nebo během zlaté hodinky, tedy první hodinu po východu slunce nebo hodinu před západem, díky čemuž docílíte nepřirozenějšího světla. Jeden z dalších tipů Clouthier je zaměřit se na oko vašeho psa a komponovat celkový záběr s ohledem na pravidlo třetin. Pokud je to možné, použijte navíc odrazku, která oživí oči vašeho psa. „Buďte připraveni si lehnout na zem a ušpinit se. Jen díky tomu, že budete v úrovni očí vašeho psa, dosáhnete nejlepších výsledků," radí fotografka.

ROZOSTŘENÉ POZADÍ

Jedním ze skvělých triků je i rozostřené pozadí. Chcete-li získat ten správný snímek, kdy je pozadí lehce rozostřené, posaďte vašeho psa zhruba dva metry před sebe s krásným podsvíceným pozadím zeleně. Dále si nastavte clonu na F2,8 a zostřete na oko svého psa. Clonu můžete ovládat v manuálním režimu nebo v režimu priority clony v DSLR, ale mnoho chytrých telefonů a fotoaparátů vám tuto možnost také nabízí. Pokud můžete navíc měnit objektivy, zvolte ten se zoomem nastaveným na 200 mm a přibližte se ke svému psovi tak blízko, jak jen to objektiv dovolí.

MALÉ ŠTĚNĚ = VELKÝ SVĚT

„Skvělé umění fotografie vašeho mazlíčka často vychází z kombinace krásného pozadí krajiny s portrétem vašeho psa," říká Clouthier. Chcete-li takový snímek také mít, zajděte si za fotkou někam do přírody, na malebné místo nebo třeba do hor či na farmu. Vyberte si scenérii, která má pro vás zvláštní význam. Vybírejte den i podle počasí, aby byla obloha jasná či výrazná díky kombinaci mraků a barev. Foťte tak, abyste zakomponovali krajinu do obrázku a váš pes tvořil jen malou část celkového snímku. „Nastavte si clonu někde mezi F8 a F11, abyste zajistili zaostření vašeho psa i krajiny. Pokud můžete, vezměte širokoúhlý objektiv (16-35mm), abyste zachytili co nejvíce z celkové scenérie," dále radí Clouthier.

ZAMĚŘTE SE NA DETAILY

Clouthier doporučuje fotit i jednotlivé části vašeho psa. Co se vám vybaví jako první, když na svého psa pomyslíte? Barva jeho očí? Tvar jeho nosu? Hebkost jeho uší nebo jeho velké tlapky? Zkuste na fotografiích zachytit právě tyto části jeho těla. Pro perfektní výsledek foťte svého psa na jemném pozadí, aby detaily čumáku či ocasu opravdu vynikly.

AKČNÍ ZÁBĚR VAŠEHO PSA

Fotografka Laurie Clouthier ráda říká, že není nic tak krásného, jako když svého psa zachytíte v pohybu: „Ať už jde o hon za míčkem, agility nebo jen pobíhání v trávě, jsou to skvělé příležitosti pro dynamické a zábavné fotografie." Takové fotky můžete docílit například tím, že si pozvete pomocníka, který psa v danou chvíli vyšle vaším směrem, vy si lehnete do trávy či na zem a zachytíte jeho akci z perfektního úhlu pohledu. Zkuste využít režim sériového snímání, které mají i chytré telefony. O to více zvyšujete šanci, že zachytíte alespoň jeden dokonalý snímek.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Laurie Clouthier (@laurieclouthier)