Jak naučit psa aportovat krok za krokem

Datum:
28.8.2019 10:53
Autor:
Radek Arnara

 

Berte aportování jako hru

Každý pejsek si rád hraje. Nezapomínejte však, že ke hraní byste vždy měli pejska vybízet vy sami. Omezte mu nabídku her na jednu jedinou – aportování a výsledky se brzy dostaví. Aby byl výcvik opravdu efektivní, můžete využít celou řadu pomůcek. Ideálními pomůckami jsou gumové míčky nebo kosti, obyčejný klacík nebo oblíbený míček na pamlsky. Každý pejsek si svoji oblíbenou hračku brzy najde.

Jak postupovat při výcviku

 

  1. Vzbuďte v pejskovi zájem

Nejprve bychom měli pejska s aportovacím předmětem seznámit a vzbudit v něm zájem o danou věc. Vyzvěte pejska ke hře. Aportovací předmět uchopte do ruky a nechte pejska, ať si ho očichá. Pokud pejska předmět zaujme, položí na něj tlapky a bude se snažit jej získat pro sebe. Pejska necháme několik minut předmět dobývat. Pouze si dáme pozor na to, aby jej neroztrhal.

 

  1. Hru ukončete v tom nejlepším

Pokud máte pocit, že je pejsek do hry dostatečně zapálený, aportovací předmět náhle schovejte a hru rázně ukončete. Takto postupujte několik dní po sobě.

  1. Čas na další level

Nyní nadešel čas vyzkoušet, co váš pejsek umí. Aportování můžete vyzkoušet venku. Základním předpokladem však je, aby pejsek dobře reagoval na přivolání. Aportovací hračku můžeme přivázat na provázek, za který opatrně taháme k sobě. Nebo je možné využít i takzvanou vodítkovou metodu. Při této metodě máme pejska na dostatečně volném vodítku. Předmět házíme před sebe. Pokud jej pejsek uchopí, jemným zatáhnutím pejska přitáhneme k sobě. Takto je nutné postupovat několik dní a potom můžeme pejska pustit na volno. 

Článek vznikl ve spolupráci se specialisty z obchodu Vsepropejska.cz.