Jak naučit psa pozornosti: Tipy a triky, které fungují

Datum:
21.8.2019 20:04
Autor:
Kateřina Lulkova

Upoutání pozornosti je důležité, neboť je nejen základem poslušnosti, kterou by měl umět každý čtyřnohý chlupáč, ale jsou právě i situace, kdy je to nevyhnutelné i v rámci bezpečnosti. Pokud docílíte toho, že vás pes poslechne, předejdete díky tomu i mnoha nepředvídatelným událostem. Tento fakt nepodceňujte.

Symbióza mezi člověkem a psem

Psi vynikají vnímavou povahou, díky tomu tak není složité navázat neverbální komunikaci mezi pánem a psem. Což je základ úspěchu. Pro psa je potěšením reagovat a následně splnit povel svého pána. Komunikace závisí na hlasu a vizuálním podnětu. Je tak zásadní všude a za každé situace upoutat pozornost svého psa.

Chování psa se s věkem mění

Zde je třeba vědět, že jsou zásadní životní etapy psa, tj. štěněčí období, puberta a dospělost. Zároveň je třeba zmínit, přestože se říká, že starého psa nenaučíte novým kouskům, tak věřte, vše je možné. I staršího psa je možné přeučit a získat jeho pozornost, pokud tomu tak doposud nebylo. Jen je třeba se obrnit trpělivostí.

Štěně musíte zaujmout, naučit ho, aby za vámi přišlo a následně ho za to dostatečně pochválit, odměnit tím, co má nejvíce rádo. Pak budete pro něj středem všeho dění, neboť bude mít vše spojeno s pochvalou a náležitou odměnou. Největší problém s upoutáním pozornosti bývá pro řadu majitelů, když je jejich pes v pubertě, což je zhruba od 6 do 10 měsíců. Období, které je typické, kdy se řada domnívá, že má hluchého psa, protože pes v pubertě zkouší, co jeho majitel vydrží, povolí apod. Podstata tkví v důslednosti, tj. nepolevit a netolerovat psí pubertální hluchotu.

Jak získat pozornost psa?

Především první povely a nácviky, ať už jde o štěně či dospělého psa, provádějte doma. Poté můžete přejít ven, ale zde opět nejdříve zvolte klidná místa, pak postupně přecházejte v rušné prostředí. Každý povel v rámci upoutání pozornosti psa začínejte oslovením psa, jeho jménem, aby věděl, že se to týká jeho. Zásadní je správně provedené přivolání, které musí být v klidu a s klidným hlasem. Vše se totiž přenáší na psa. Intenzita lidského hlasu má na psa neskutečný vliv.

Nikdy nepřenášejte na svého psa svou náladu, zejména špatné rozpoložení, frustraci, atd. Pes tomu nerozumí. A pes, který nerozumí, nemůže ani poslouchat. Psa učte pozornosti a přivolávejte ho nejen, když mu chcete připnout vodítko, nebo potřebujete bezpečně přejít silnici, ale také na hrátky, na pohlazení apod.

Osvědčené a efektivní pomůcky

Ano, za pamlsek, za jídlo, každý pes udělá vskutku cokoliv. A právě toho využívejte při nácviku učení různých povelů, přivolání, upoutání pozornosti.

Pozor na důslednost a přísnost

Buďte vždy důslední, což platí od okamžiku, kdy si svého psího přítele přinesete prvně domů, nezáleží na tom, zda je to štěně či starší pes z útulku. Mějte na paměti, že přísnost není na místě, pes je náš rovnocenný parťák, přítel nejen do nepohody. Pro bezproblémové soužití se psem je nezbytná důslednost a nikoliv přísnost.

Psovi nahrazujeme jakýmsi způsobem vůdce smečky, který mu poskytuje bezpečí, pocit jistoty, dostatek potravy, sociální zázemí.Pouze je třeba nastolit pevný řád a neměnit pravidla. Pokud pes nesmí například do ložnice, tak ho tam nikdy nevpouštějte. Nejhorší chybou je psovi něco zakázat, pak povolit a opět zakázat.